• Biblioteka w grze

• Z okazji Święta Bibliotek Szkolnych,  nasza biblioteka otworzyła swoje drzwi dla wszystkich,  którzy chcieli z bliska przyjrzeć się pracy nauczyciela bibliotekarza.  Nauczycielki przeprowadziły lekcje biblioteczne.  Odbyły się zajęcia dla uczniów klas  0  – III    „Baśnie, bajki, bajeczki”,  „Książka to mój świat” „ Czy znasz te bajki?”
          oraz dla klas IV-VI  poświęcone wykorzystaniu księgozbioru podręcznego w pracy ucznia. W klasach gimnazjalnych zmagano się
          z różnego rodzaju słownikami.

Lekcje biblioteczne  miały na celu zachęcenie dzieci i młodzież do odwiedzania biblioteki i korzystania  z jej księgozbioru.
          W spotkaniu zatytułowanym „Książka to mój świat” uczestniczyli uczniowie  klasy pierwszej szkoły podstawowej. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w bibliotece.
              Dzieci zapoznały się z biblioteką, poznały regulaminy, układ książek, pojęcia związane z miejscem, do którego przyszli tj.  biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia, lektury itp. Każdy uczeń miał możliwość
          wypożyczenia wybranej przez siebie książki.
               Potem przyszedł czas na odrobinę zabawy. Uczniowie układali baśniowe puzzle, odgadywali na podstawie ilustracji, z jakiej bajki pochodzi wskazana postać oraz podawali tytuły utworów z czytanych zgadywanek - rymowanek.
          Bohaterem spotkania w klasach 0, II i III był Julian Tuwim.
          Bibliotekarka przeczytała dzieciom następujące wierszyki: Abecadło, Rzepka, Lokomotywa.. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania do przeczytanych utworów. Wiele emocji wzbudziły zadania do wykonania. Z ilustrowanych obrazów dzieci miały ułożyć : Które wagoniki kolejno ciągnęła lokomotywa w wierszu „Lokomotywa”, kto kogo ciągnął w wierszu ”Rzepka”oraz co przydarzyło się każdej literce z wierszu ‘Abecadło”.

Innymi zadaniami było ułożenie rozsypywanki wyrazowej z tytułów książek, rozwiązywanie zagadek ,rebusów, dzieci losowały rekwizyty i na ich podstawie odgadywały tytuły baśni.
          „Biblioteka w grze”- to hasło przewodnie tego tygodnia. Każdy uczeń wziął udział w obchodach Tygodnia Bibliotek Szkolnych!