W czwartek 3 kwietnia najlepsi recytatorzy z poszczególnych szkół naszej gminy stanęli do rywalizacji na zaimprowizowanej scenie w GOK Barciany. Jury w składzie - Lidia Łojko, nauczycielka języka polskiego, Alicja Szykiewicz- bibliotekarka i Barbara Sulowska- instruktorka GOK - wysłychało 20 recytatorów. Przewodnicząca jury przed wręczeniem nagród i wyróżnień podkreśliła, że wybór najlepszych recytatorów był trudny, z uznaniem także odniosła się do faktu, iż młodzi ludzi interesują się poezją i ją popularyzują.
Recytatorzy z naszej szkoły zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi.
I miejsce w kategorii kl. I-III zdobyla Julia Kułak, która zachwyciła publiczność interpretacją wiersza Jana Brzechwy "Kijanki" ,
II miejsce w kategorii kl. I-III gimnazjum zostało przyznane Wiktorii Ślipek za wyjątkową recytację wiersza Ludwika Jerzego Kerna "Bezbolesna przyszłość" oraz fragmentu prozy Moniki Popek. Obydwie nagrodzone uczennice będą reprezentowały Gminę Barciany podczas "Spotkania z poezją" w Kętrzyńskim Centrum Kultury.
Gminny Konkurs Recytatorski
Sprawdzian szóstoklasisty 2014
We wtorek 1 kwietnia o godz. 9 rozpoczął się sprawdzian szóstoklasisty. W tym roku szkolnym przystąpiło do niego ponad 350 tys. uczniów w całej Polsce. W naszej szkole pisało go 10 uczniów. To ostatni rocznik, który będzie zdawał egzamin w formule obowiązującej od 2002 r. Sprawdzian szóstoklasisty ma celu skontrolowanie nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ocenia w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce.
Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu (wyrażone są w punktach, osobno dla każdej z umiejętności) umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.
Od 2015 r. będzie obowiązywała nowa formuła sprawdzianu. Będzie się on składał z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Ta część sprawdzianu ma potrwać 80 minut.
Po części pierwszej i przerwie szóstoklasista przystąpi do drugiej części egzaminu - testu z języka obcego.. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. Ta część egzaminu potrwa 45 minut.
Album fotograficzny:https://spwinda.edupage.org/album/
"Artystyczne soboty" w GOK Barciany
Dzieciaki z naszej szkoły z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem systematycznie biorą udziałw „Artystycznych sobotach” organizowanych cyklicznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach.
Bogata oferta zajęć sprawia, że każdy z uczestników warsztatów znajdzie coś dla siebie.
Kolejny wyjazd odbędzie się w nietypowym terminie, mianowicie w czwartek, 17 kwietnia. Wkrótce ukażą się szczegóły wyjazdu.
"Spotkania z poezją"
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był obchodzony w poetyckiej atmosferze.
Na biblioteczne scenie w otoczeniu książek odbył się kolejny konkurs recytatorski pod hasłem „Spotkania z poezją”.
Do rywalizacji przystąpiło 16 recytatorów, którzy zaprezentowali utwory poetyckie, a gimnazjalistki dodatkowo fragmenty prozy, z klasyki dziecięcej i młodzieżowej.
Interpretację utworów oceniało czteroosobowe jury, a także widownia, którą stanowili uczniowie
klas I-V.
Do eliminacji gminnych zostały wytypowane następujące osoby:
w kategorii klas I-III
Dominika Żelazna – kl. I
Julia Kułak – kl. III
w kategorii kl. IV- VI
Sebastian Zdybel- kl. VI
Hubert Wardak- kl.V
w kategorii – gimnazjum
Joanna Błażewicz –kl. IG
Wiktoria Ślipek- kl.IGWytypowani uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach gminnych,
które odbędą się 3 kwietnia w GOK Barciany.
Album fotograficzny: http://spwinda.edupage.org/album/?
"Bezpiecznie na wsi- nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu"
21 marca obfitował w ciekawe wydarzenia. Tego dnia do naszej szkoły przybyli pracownicy Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kętrzynie. Wizyta była integralną częścią IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna edycja konkursu przebiega pod hasłem:
„ Bezpiecznie na wsi- nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu”.
Uczniowie naszej szkoły zmotywowani przez nauczycielkę plastyki postanowili wziąć udział w artystycznej rywalizacji. W związku z tym zaproszeni goście, kierownik placówki- Aneta Danowska oraz agent ubezpieczeniowy- Andrzej Skórka, przedstawili prezentację multimedialną na temat zasad bezpieczeństwa podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń wypadkowych
z udziałem maszyn i urządzeń wykorzystywanych w pracy rolnika.
Podczas spotkania uczniowie klas IV- VI z uwagą słuchali pogadanki, co udowodnili na zakończenie, kiedy został przeprowadzony konkurs. Obdarowani nagrodami, z głowami pełnymi projektów plastycznych uczniowie udali się na lekcje.
Album fotograficzny: http://spwinda.edupage.org/album/?
Powitanie wiosny
W piątek 21 marca przedszkolaki oraz uczniowie najmłodszych klas wraz z opiekunami witali wiosnę. Barwny pochód z Marzannami i gaikami wyruszył spod naszej szkoły. Uczestnicy przemarszu krzyczeli „Witaj wiosno, żegnaj zimo”. Po dotarciu nad rzekę zgodnie z tradycją podpalono Marzannę i wrzucono ją do wody. Na zakończenie wspólnie wykonano piosenkę „Marzanno, Marzanno – ty zimowa panno”.
Album fotograficzny: http://spwinda.edupage.org/album/?
Konkurs na najpiękniejszą Marzannę
W piątek 21 marca w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą i najbardziej pomysłową Marzannę. Pierwsze miejsce (ex aequo) zdobyły kukły wykonane przez Wiktorię Ślipek i Nikolę Niską, drugie (ex aequo) przez Dawida Szalkowskiego i Jakuba Szewczyka i trzecie (ex aequo) przez Huberta Wardaka oraz Marzenę Główkę. Dwie Marzanny wykonali również zerówkowicze za co otrzymali cukierki. Wspomniany konkurs przygotowała i przeprowadział wychowawczyni klasy II Marta Niska.
Album fotograficzny:http://spwinda.edupage.org/album/?
PLOTECZKI Z BIBLIOTECZNEJ PÓŁECZKI
STATYSTYKA CZYTELNICZA
za I półrocze rok szkolny 2013/14
KLASA 0
Klasa
Ilość przeczytanych książek
Średnia na jednego ucznia
Miejsce w szkole
0
87
4,1
-
KLASY 1-3
Klasa
Ilość przeczytanych książek
Średnia na jednego ucznia
Miejsce w szkole
1
108
7,2
V
2
82
8,2
IV
3
204
11,3
I
KLASY 4-6
Klasa
Ilość przeczytanych książek
Średnia na jednego ucznia
Miejsce w szkole
4
153
10,9
II
5
104
9,4
III
6
46
4,6
VI
Najlepsi czytelnicy w poszczególnych klasach:
Kl. O
Anna Dragun-8
Miłosz Czyżewski- 8
Kl. I
Dominika Żelazna- 15
Nikola Renc- 10
Kl. II
Krystian Ślipek- 12
Karolina Siok- 10
Oliwia Cis- 10
KL.III
Julia Kułak- 31
Oliwia Ciesielska- 21
Kl.IV
Zuzanna Mełech- 14
Julia Główka- 11
Kl. V
Krzysztof Główka - 20
Radosław Sowa- 14
Kl. VINikola Baumgart- 14
Sebastian Zdybel- 10
"Lubimy baśnie Andersena"
Klasa V miała okazję zrewanżować się za ubiegłoroczną przegraną z kl. IV
w potyczkach czytelniczych.
W piątek 7 marca po roku przygotowań w szkolnej bibliotece w szranki stanęły klasy IV i V,
by wykazać się znajomością baśni H.CH. Andersena. Efekt tych przygotowań rozstrzygnął konkurs „Lubimy baśnie Andersena” przygotowany przez nauczycielkę Alinę Jasionek. Rywalizujące klasy miały nie tylko wykazać się znajomością baśni tego popularnego duńskiego pisarza, lecz również musiały udowodnić szybki refleks, umiejętność kojarzenia bohaterów i baśniowych motywów na podstawie rysunków i gestykulacji. Zabawy w „Kalambury” , wynotowywanie tytułów baśni z przygotowanego tekstu i zaprezentowanej piosenki cieszyły się wielkim powodzeniem. Rywalizacja była wyrównana,
do końca ważyły się losy uczestników. Wyniki po kolejnych konkurencjach skrupulatnie podawało jury- Urszula Dziadyk- Ruś i Małgorzata Kłaczko – Dyjas. Graczy dopingowała kl. III, która również miała okazję zaprezentować znakomitą znajomość baśni. Klasa V wygrała 7 punktami, a młodsi koledzy zapowiedzieli rewanż…
"Szok" w naszej szkole ;-)
28 lutego do naszej szkoły przyjechał cyrk „Szok”.
Występ odbył się w sali gimnastycznej. Oglądali go wszyscy chętni uczniowie.
Dwóch artystów, magik i akrobata, zaprezentowali niezwykle sztuczki karciane, żonglerkę, chodzenie na szczudłach oraz rozbawili publiczność zabawnymi popisami klauna. Jednak główną atrakcją był olbrzymi wąż, którego można było dotknąć, a nawet wykazać się odwagą i owinąć go wokół swej szyi. Śmiałków w naszej szkole nie brakowało…
Cyrkowe występy okazały się wielką atrakcją. Wszyscy doskonale się bawili i podziwiali umiejętności artystów.Ada Baranowska
Kiermasz ciast
W środę 26 lutego w naszej szkole odbył się kiermasz ciast, zorganizowany przez rodziców uczniów klas I - III. Wychowankowie klasy III przeznaczą dochód na pokrycie części kosztów wycieczki do Warszawy.
Teatralne spotkania z literackimi bohaterami
Tomek Sawyer i Bracia Grimm byli bohaterami widowisk przygotowanych przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Uczniowie klas 0- III 27 lutego zostali zabrani w podróż po fantastycznym świecie stworzonym przez niemieckich baśniopisarzy, zaś uczniowie klas starszych szkoły podstawowej tego samego dnia mogli poznać burzliwe losy literackiego łobuziaka stworzonego przez Marka Twaina na kartach jego powieści. Dynamiczna akcja, dowcipne dialogi, barwne postaci, urokliwa scenografia i oryginalna oprawa muzyczna zaprezentowanych w kinie „Gwiazda” widowisk teatralnych sprawiły, że wszyscy uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.
I MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK MOŁTAJNY 2014
14 lutego w Świetlicy Wiejskiej w Mołtajnach odbył się I MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL KOLĘD
I PASTORAŁEK. Organizatorzy tej imprezy to: Zespół Szkół w Mołtajnach,
Sołectwo Mołtajny i Mołtajńskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „NADZIEJA”.
Uczniowie przygotowani przez Panią Martę Niską reprezentowali na festiwalu naszą szkołę, co zostało uwieńczone kolejnymi sukcesami.
W kategorii klas I-III zespół „Gwiezdna Trójka”( Adaś Kustra, Grześ Witek i Krystian Zajdel), śpiewając kolędę „Gore gwiazda”, zdobyli II miejsce, a Dominika Żelazna w kolędzie „Pastuszek bosy”
zdobyła III miejsce.
W kategorii klas IV-VI Adrianna Baranowska wyśpiewała nam I miejsce pastorałką „Sianko na stół”,
a Kamila Siok III miejsce, śpiewając kolędę „Złota Jerozolima”. W kategorii gimnazja reprezentowała nas Wiktoria Ślipek i za kolędę „W grudniowe noce” otrzymała II miejsce.
XVII Festiwal Jasełek w Bazylice św. Jerzego w Kętrzynie
Zespół teatralny „Powsinoga” po raz kolejny wziął udział w Festiwalu Jasełek w Bazylice
św. Jerzego w Kętrzynie.
Aktorzy zaprezentowali w drugim dniu festiwalu 18 stycznia widowisko jasełkowe pt.: „Niezwykła betlejemska noc”. Jury festiwalowe przyznało grupie teatralnej z naszej szkoły I miejsce, kierując słowa uznania do aktorów, solistów i chórzystów, a także do osób przygotowujących to przedstawienie.
ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS „ŚNIŁO MI SIĘ, ŻE… W KRAINIE MOJEJ WYOBRAŻNI”
12 grudnia 2013 roku rozstrzygnięty został organizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu konkurs „Śniło mi się, że… W krainie mojej wyobraźni” skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz ośrodków szkolno- wychowawczych województwa warmińsko mazurskiego i pomorskiego.
Bardzo licznie uczestniczyliśmy w tym konkursie. Wysłaliśmy około pięćdziesiąt prac. Jury konkursu postanowiło przyznać nagrodę specjalną dla uczniów naszej szkoły za wysoki poziom prac i ogromne zaangażowanie w konkurs. Dostaliśmy duży zestaw profesjonalnych farb. Sukcesem jest I miejsce Bartka Supińskiego i wyróżnienie Krystiana Ślipka- chłopców z klasy II.
A OTO ZWYCIĘSKA PRACA BARTŁOMIEJA SUPIŃSKIEGO Z KLASY II
Konkurs "Elektrośmieci dla Ziemi i dzieci" - zakończony
W konkursie udział wzięły 3 placówki.
Wszyscy zatem zostają zwycięzcami!
Otrzymają nagrody oraz specjalne dyplomy!
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział!
- Nazwa placówki: Punkt przedszkolny ,,MUCHOMOREK" w Windzie
Osoba odpowiedzialna za konkurs: Regina Bieńko
Liczba zebranych telefonów: 13
Liczba dzieci w placówce: 11
- Nazwa placówki: Przedszkole Miejskie nr 31 w Olsztynie
Osoba odpowiedzialna za konkurs: Katarzyna Kobusińska
Liczba zebranych telefonów: 40
Liczba dzieci w placówce: 50
- Nazwa placówki: Przedszkole Miejskie w Korszach
Osoba odpowiedzialna za konkurs: Jan Obrębski
Liczba zebranych telefonów: 34
Źródło: Dzieło Misyjne Archidiecezji Warmińskiej www.misje.archwarmia.pl
Elektrośmieci dla Ziemi i Dzieci
Konkurs
Starsi uczniowie naszej szkoły pomogli przedszkolakom z MUCHOMORKA, czyli najmłodszym członkom społeczności szkolnej, w udziale w konkursie ekologiczno-humanitarnym „Elektrośmieci dla Ziemi i Dzieci”.
Zadaniem uczestników było przeprowadzenie w placówce zbiórki niepotrzebnych telefonów komórkowych.
Telefony sprawne (najlepiej z baterią) oraz telefony uszkodzone będą przekazane Księżom Werbistom w Pieniężnie.
Telefon działający (najlepiej z baterią) jest odnawiany i wtedy trafia do jednego z krajów rozwijających się. W ten sposób ułatwiamy komunikację osób tam zamieszkałych.
Jeżeli komórka nie nadaje się do użycia, jest poddawana recyklingowi i wtedy firma zajmująca się taką działalnością przekazuje pomoc na działalność misyjną.
Cele konkursu:
- kształtowanie postaw ekologicznych poprzez zbiórkę i recykling elektrośmieci
- pomoc placówkom zaangażowanym w dzieła humanitarne i misyjne na rzecz dzieci i ubogich z innych krajów
- propagowanie i rozwijanie prawidłowych postaw ekologicznych i humanitarnych
Kryteria konkursu:
Zadaniem przedszkola jest przeprowadzenie akcji zbierania telefonów komórkowych.
Wgrywa placówka, która zbierze jak najwięcej telefonów w przeliczeniu na liczbę przedszkolaków w danej placówce.
Organizatorzy przewidzieli nagrody za 3 pierwsze miejsca.
Wyniki konkursu umieszczono na stronie przedszkola i stronie Dzieła Misyjnego oraz mają być podane w mediach.
Czas trwania konkursu: 07.10.2013 - 31.12.2013r.
Ogłoszenie wyników: 06.01.2014r w Misyjny Dzień Trzech Króli, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego
Organizatorzy: Przedszkole Miejskie nr 31 i Dzieło Misyjne Archidiecezji Warmińskiej
- Katarzyna Kobusińska
Przedszkole Miejskie nr 31 w Olsztynie,
http://www.przedszkole31olsztyn.cba.pl
- Ks. Marian Midura,
Dzieło Misyjne Archidiecezji Warmińskiej, www.misje.archwarmia.pl
Koordynatorką konkursu w naszej szkole była Pani Regina Bieńko.
Spotkanie wigilijne dla seniorów
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach byli organizatorami spotkania opłatkowego dla seniorów naszej gminy, które odbyło się 18 grudnia 2013r. w restauracji „Feniks”. Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt wystąpić przed tak wyjątkową publicznością
w przedstawieniu jasełkowym. Przedstawienie bardzo podobało się oglądającym.
Przedświąteczny czas, to czas magii. Dzielmy się nią z potrzebującymi.
PRZEDŚWIĄTECZNE ZAJĘCIA Z PANIĄ ASIĄ
Tuż przed świętami uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się na artystyczne warsztaty świąteczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Barcianach, które prowadziła Pani Asia Ładosz. Tematem zajęć był stroik świąteczny. Dzieci moczyły gąbkę florystyczną i obserwowały, jak pochłania wodę. Do jej dekoracji wykorzystywały gałązki świerka i sosny. Następnie ozdabiały swoje kompozycje szyszkami mchem, suszonymi owocami, figurkami gipsowymi, świeczkami i bombkami. Całość posypywały złocistym brokatem. Każdy stroik był wyjątkowy i niepowtarzalny.
Mali artyści z dumą prezentowali swoje wytwory najpierw na stołach wigilijnych w szkole, a później podczas wigilijnej wieczerzy w domu. W czasie tego wyjazdu dzieci skorzystały także z zabaw i gier o tematyce świątecznej przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną.
Wycieczka do "Krainy Lodu"
W ramach projektu profilaktycznego „Zimowo, świątecznie, serdecznie” uczniowie klas I-III naszej szkoły mieli okazję wybrać się do kina „Gwiazda” w Kętrzynie na film „Kraina Lodu"3D.
„Kraina lodu” to porywająca, pełna przygód animowana komedia. Film został wyprodukowany w studiu animacyjnym Walta Disneya we współpracy z twórcami „Zaplątanych”.
Anna, bohaterka filmu, wyruszyła na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy.W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzyli się z surową pogodą, napotkali niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.
Błyszczące oczy i zaróżowione policzki naszych dzieci świadczyły o tym, że repertuar filmowy był trafiony w dziesiątkę.
Archiwum Aktualności