W piątek 23 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z rodzicami. W jego trakcie dyrektor zespołu Pani Iwona Spodyniuk zapoznała rodziców z funkcjonowaniem placówki w nowym roku szkolnym. Omówiła również kwestię zmiany godziny rozpoczęcia zajęć lekcyjnych. Po ogólnym zebraniu, rodzice spotkali się w klasach z wychowawcami.
Dożynki parafialne
,,Smak chleba, którym się dzielimy, nie ma sobie równych".
Antoine de Saint-ExupéryW niedzielę 4 września po raz 14. odbyły się dożynki parafialne w Windzie. Rozpoczęły się one tradycyjnie mszą świętą odprawioną w miejscowym kościele przez księdza proboszcza Stanisława Sienickiego – inicjatora święta. Podczas kazania ksiądz Stanisław odniósł się do jakże ważnej dla społeczeństwa ciężkiej pracy polskich rolników, dzięki której zawdzięczamy, że na naszych stołach jest chleb. Podziękował im również za trud i wysiłek włożony w zbiór plonów.
Po mszy uroczysta procesja wraz z wieńcami dożynkowymi przeszła na teren boiska szkolnego, gdzie odbyła się część oficjalna. Otwarcia święta plonów dokonała przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Kłaczko-Dyjas. Wśród zaproszonych gości byli m. in.: wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra, ksiądz proboszcz Stanisław Sienicki, ksiądz dziekan Zygmunt Klimczuk, wikariusz parafii Św. Katarzyny ksiądz Bogusław , dyrektor Zespołu Szkół Iwona Spodyniuk, sołtys Marta Gembal, radni Gminy Barciany oraz mieszkańcy miejscowości należących do parafii.
Zgodnie z tradycją starostowie dożynek – Janina Narbuntowicz i Krzysztof Gembal poczęstowali obecnych chlebem wypieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów. Następnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajął wieniec z miejscowości Winda.
- Dożynki parafialne w Windzie zorganizowane przez księdza proboszcza, panią sołtys i mieszkańców wsi są podziękowaniem dla rolników za ich ciężką pracę, szczególnie w tym roku, kiedy pogoda była dość kapryśna. Cieszy mnie, że lokalna społeczność przejawia aktywność i angażuje się w organizowanie tego typu imprez – powiedział wójt Gminy Barciany.
Na scenie wystąpiły dwa zespoły ludowe - ,,Warmianki Sępopolskie” z Sępopola i ,,Mołtajnianki” z Mołtajn. Uczestnicy dożynek mogli delektować się smacznymi ciastami i przekąskami. Uczestniczyli w różnych konkursach i w kiermaszu fantów. Nie zapomniano również o najmłodszych, na których czekał ,,kącik zabaw” przygotowany przez Centrum Dziecka i Rodziny. Dożynki parafialne zakończyły się zabawą taneczną, na której grał zespół „Marino” z Pisza.
http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=89&photo=album
Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012
W czwartek 1 września w Zespole Szkół w Windzie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniów, rodziców oraz nauczycieli przywitała dyrektor placówki pani Iwona Spodyniuk. - Szczególnie serdecznie witam te osoby, które pierwszy raz goszczą dziś w naszych progach. Są to pięciąlatkowie, którzy dołączyli do naszej społeczności – podkreśliła dyrektor.
Następnie przeczytała list podsekratarza stanu Zbigniewa Włodkowskiego z Ministerstwa Edukacji Narodowej z życzeniami na nowy rok szkolny. Po odczytaniu listu przedstawiła rodzicom i uczniom wychowawców poszczególnych klas. Korzystając z okazji dyrektor szkoły wraz z panią Urszulą Dziadyk-Ruś wręczyła nagrody uczestnikom konkursu plastycznego zorganizowanego przez Grupę Energa. Spotkania uczniów z wychowawcami zakończyły pierwszy dzień pobytu w szkole.
http://spwinda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=88
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011
W środę 22 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W uroczystości wzięli udział m. in.: wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra, wiceprzewodniczący Rady Gminy Zbigniew Stankiewicz, przedstawiciele Straży Granicznej, Rewiru Dzielnicowych oraz rodzice. Dyrektor szkoły pani Iwona Spodyniuk podziękowała nauczycielom za trud i wysiłek włożony w edukację uczniów. Życzyła bezpiecznych i spokojnych wakacji. Uczniowie klasy szóstej zaprezentowali obecnym program artystyczny przygotowany przez wychowawczynię Annę Onopę.
http://spwinda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=87
Bieg majowy
W ramach realizowanego projektu profilaktycznego "Walcz z nałogiem, ciesz się zdrowiem" finansowanego ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 26 maja 2011 r. odbył się w naszej szkole "BIEG MAJOWY". Imprezę przygotowała pani Urszula Dziadyk - Ruś i pan Mariusz Machniak.
W biegu wzięli udział uczniowie klas I - III i IV - VI oraz klasa "0". Wszyscy uczestnicy wspólnej zabawy otrzymali mandarynki, a na zwycięzców poszczególnych kategorii biegowych czekają wspaniałe nagrody. Ich wręczenie nastąpi 3 czerwca 2011 r. podczas organizowaneg w naszej szkole "Dnia Rodziny", na który serdecznie zapraszamy.Wyniki dziewcząt klasy "0":
1. Tucholska Wiktoria
2. Kułak Julia
3. Niska NikolaWyniki chłopców klasy "0":
1. Zapadka Jakub
2. Maksim Kacper
3. Zdybel MateuszWyniki dziewcząt klas I - III:
1. Szweda Martna
2. Dados Aleksandra
3. Baranowska AdriannaWyniki chłopców klas I - III:
1. Ożga Tomasz
2. Wardak Hubert
3. Sowa RadosławWyniki dziewcząt klas IV - VI:
1. Sawczuk Sylwia
2. Seges Magdalena
3. Ślipek WiktoriaWyniki chłopców klas IV - VI
1. Kuczewski Kamil
2. Harasim Szymon
3. Sowa DanielGratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów swportowych.
A.O
http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=85&photo=album
Sukces
W naszej szkole 14 maja odbył się IX Przegląd Teatralny „Najlepsi we wspólnym działaniu” organizowany przez Stowarzyszenie Barciańska Inicjatywa Oświatowa . Na scenie wystąpiły zespoły teatralne ze szkół podstawowych i gimnazjum gm. Barciany oraz ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu. Zmagania teatralne oglądało i oceniało jury. Nasz zespół teatralny „Powsinoga” odniósł wielki sukces, bowiem przedstawienie pt: „Wszystkie smoki o tym wiedzą” przygotowane pod kierunkiem Marty Niskiej, Alicji Cieślińskiej i Małgorzaty Klaczko – Dyjas, zdobył największe uznanie jury i zajął I miejsce. A aktorzy z naszej szkoły otrzymali nagrody indywidualne. Za wybitne kreacje aktorskie zostali wyróżnieni: Wiktoria Ślipek, Paulina Wasiluk, Daniel Maksim. Jury nagrodziło również kostiumy zaprojektowan e i wykonane przez nauczycielki- Martę Niską i Alicję Cieślińską, a także przez Alicję Baranowską ( mamę Ady) i Ewę Zborowską (mamę Martyny). II miejsce w przeglądzie zajął zespół „Wesołki” z Zespołu Szkół w Mołtajnach - spektakl „W Krainie Zielonoludków”, zaś III miejsce- zespół „Bez Naz wy” z Gimnazjum Publicznego w Barcianach za spektakl pt „Dorośli są bardzo dziwni”. Było nam szczególnie miło, bowiem w tej sztuce grali starsi koledzy, absolwenci naszej szkoły.
Poza konkursem wystąpił zespół tańca nowoczesnego „Gest” działający przy Kętrzyńskim Centrum Kultury, w którym również występują nasze starsze koleżanki.
To było wielkie Święto Teatru w naszej szkole!!!!
Wycieczka śladem Sindbada Żeglarza
Uczniowie kl. 0- IV 6 maja pod opieką nauczycielek M. Niskiej, B. Lilienthal oraz M. Kłaczko – Dyjas wyruszyli go Olsztyna, by odnaleźć ślady literackiego bohatera – Sindbada Żeglarza. Droga zawiodła ich do Olsztyńskiego Teatru Lalek. Na tamtejszej scenie ujrzeli poszukiwanego przez nich młodzieńca, który dzięki lekturze książki, wyrusza we śnie na wędrówkę po lądach, wyspach, morzach i oceanach. Uczniowie z zapartym tchem śledzili niesamowite, ale często niebezpieczne przygody, które przeżywał bohater. Jednak dzięki wrodzonej inteligencji i odrobinie szczęścia z każdej opresji udaje mu wyjść się cało.
Ale to nie był koniec atrakcji.
Po spektaklu dzieci spotkały się z aktorem, który przedstawił kulisy pracy w teatrze, zapoznał z typami lalek i technikami ich poruszania oraz zaprowadził do pracowni, w której wyczarowuje się kostiumy oraz scenografię do przedstawień.
To był niewątpliwie dzień pełen wrażeń.
GALERIA <------ Kliknij
Spotkanie z Panią Muzyką
W czwartek 5 maja naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili muzycy z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Tym razem zaprezentowali naszym uczniom postać wybitnego polskiego etnografa, folklorysta i kompozytora Oskara Kolberga (1814-1890). Uczniowie mieli również okazję obejrzeć i wysłuchać tańców i pieśni ludowych. Przed koncertem przeprowadzono półfinał konkursu wiedzy o muzyce. Wzięło w nim udział siedmiu uczestników. Do finału, który odbędzie się w czerwcu, zakwalifikowali się: Dawid Jędrzejczyk, Weronika Kołodziej oraz Karol Ślipek.
http://spwinda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=81
Beatyfikacja Jana Pawła II
W dniu wielkiego wydarzenia, jakim była beatyfikacja Jana Pawła II, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 1 maja wierni z parafii p. w. Najświętszej Marii Panny w Windzie przyjęli zaproszenie księdza proboszcza Stanisława Sienickiego do uczestniczenia w pielgrzymce dziękczynnej. Wzięła w niej także udział młodzież ze szkoły podstawowej, miejscowego gimnazjum oraz z Barcian i Kętrzyna. Do pielgrzymów na trasie dołączali mieszkańcy okolicznych miejscowości. Uczniowie, pragnąc włączyć się w obchody wyniesienia na ołtarze tego Wielkiego Polaka, przygotowali pod kierunkiem nauczycielek M. Kłaczko – Dyjas oraz Marty Niskiej i Moniki Nowakowskiej program artystyczny „Blask świętości” przywołujący pamięć o życiu Jana Pawła II, służbie Bogu i ludziom. Został zaprezentowany podczas mszy świętej w miejscowym kościele oraz podczas mszy polowej, która odbyła się w Podławkach przy świetlicy wiejskiej. Mimo że warunki atmosferyczne były mało sprzyjające, młodzi ludzie wraz z dyrektorem szkoły i nauczycielami z entuzjazmem włączyli się w obchody beatyfikacji Jana Pawła II.
Galeria <<<<Zobacz
Wielkanocne potyczki
Przedświąteczna środa w naszej szkole obfitowała w liczne atrakcje. Nauczycielka biblioteki Pani Alina Jasionek wraz z nauczycielką języka polskiego Panią Małgorzatą Kłaczko – Dyjas przygotowały dla klas IV- VI i I G „Wielkanocne potyczki”. Rywalizowały ze sobą czteroosobowe zespoły reprezentujące poszczególne klasy. Różnorodność konkurencji oraz ich wyjątkowość sprawiły, że równie dobrze bawiła się publiczność , a także jury, w osobach – Pani Anna Onopa i Pan Mariusz Machniak. Ocenie podlegała zarówno sprawność fizyczna (bieg z jajkiem na czas), także intelekt zawodników (układanie wielkanocnych przysłów i życzeń, dyktando) czy ekspresja plastyczna i słowna (malowanie jaj i interpretacja głosowa wierszy o tematyce wielkanocnej). Bezapelacyjnym zwycięzcą w obieraniu jaj okazał się Szymon Harasim, który obrał 2 jajka w 3 sekundy. W klasyfikacji zespołowej I miejsce zajęła kl. VI, pozostałe klasy odebrały z rąk organizatorek wyróżnienia.
ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2011
Szkolne zmagania matematyczne
W dniu 15 kwietnia uczniowie klas IV - VI oraz pierwszej gimnazjalnej wzięli udział w szkolnych zmaganiach matematycznych. Konkurs przygotowały nauczycielki matematyki Alina Jasionek i Justyna Hołownia. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań matematycznych, pobudzanie wyobraźni i logicznego myślenia. Uczestnicy brali udział w dziewięciu konkurencjach. Konkurs wygrali uczniowie klasy V. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Justyna Hołownia
http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=78&photo=album
Konkurs recytatorski
W czwartek 14 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski ,,Spotkanie z poezją". Uczestniczyło w nim osiemnastu uczniów z klas I - VI oraz trzech gimnazjalistów. Swoje talenty recytatorskie gościnnie zaprezentowali wychowankowie oddziału przedszkolnego. Uczniów do konkursu przygotowały wychowawczynie a przeprowadziła go pani Małgorzata Kłaczko-Dyjas. Uczestnicy recytowaki wiersze: J. Brzechwy, W. Szymborskiej, A. Fredry, T. Różewicza i K. I. Gałczyńskiego.
Laureaci konkursu
1. Hubert Wardak kl. 2
2. Dawid Złotkowski kl. 3
3. Piotr Kułak kl. 5
4. Patryk Stępień kl. 5
5. Paulina Wasiluk kl. 1 Gimnazjum
6. Roksana Skibicka kl. 1 Gimnazjum
7. Daniel Maksim kl. 1 Gimnazjum
http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=77&photo=album
OODAJ GŁOS NA NASZĄ PRACĘ!!!!!!!
WEJDŹ I ODDAJ GŁOS NA NASZĄ PRACĘ !!!!!!!
http://www.postronienatury.pl/konkurs-na-plakat/plakaty/wszystkie-grupy/strona,1.html
Sprawdzian szóstoklasistów
Około 375 tysięcy szóstoklasistów w całej Polsce pisało sprawdzian. Uczestnictwo w nim jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej i pójścia do gimnazjum. W naszej szkole do sprawdzianu przystąpiło dziesięciu uczniów. Wyniki będą znane pod koniec maja.
http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=76&photo=album
INFORMACJA DLA RODZICÓW -BEZPLATNE LECZENIE UZDROWISKOWE DZIECI
Szanowna Dyrekcjo i Grono Pedagogiczne,
Przesyłamy w załączeniu informacje, które pomogą chorym i niepełnosprawnym dzieciom w powrocie do zdrowia. Szpital Uzdrowiskowy nr 3 im. dr Markiewicza
w Ciechocinku daje dzieciom tę możliwość. Wiele dzieci potrzebuje takiej formy leczenia. Pamiętajmy o tym! Zwracamy się z prośbą o poinformowanie rodziców Waszych uczniów, że istnieje możliwość bezpłatnego pobytu w placówce lecznictwa uzdrowiskowego. Lekarz rodzinny wypisuje wniosek na leczenie uzdrowiskowe. Pomóżmy dzieciom w powrocie do pełni zdrowia. Z góry dziękujemy za okazane zainteresowanie. Zapraszamy po zdrowie i wiedzę do Ciechocinka.Z poważaniem- Dyrektor Szpitala Uzdrowiskowego nr 3 im. dr Markiewicza, Dyrektor Zespołu Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku
SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE DO POBRANIA
W SEKRETARIACIE SZKOŁY
Spektakl
W miesiącach marcu i kwietniu w szkole realizowany jest projekt profilaktyczno – edukacyjny „DZIĘKUJĘ NIE BIORĘ – STOP NARKOTYKOM”.W ramach projektu w dniu 16 marca odbył się spektakl pt. „Retrospekcja” w wykonaniu aktorów z Centrum Profilaktyki i Reedukacji „Atelier” z Krakowa, który mogła obejrzeć młodzież klasy I Gimnazjum i VI Szkoły Podstawowej. Na nasze zaproszenie gościliśmy rówieśników z Zespołu Szkół z Mołtajn.
Spektakl poruszał tak ważkie tematy jak alkohol, narkotyki w tym w szczególności dopalacze oraz wchodzenie w dorosłość. Ujęte to było w lekką i przystępną formę rozmowy dwojga przyjaciół o dokonywaniu życiowych wyborów, selekcji właściwych wartości, a ukazane wszystko na tle konsekwencji tych przedsięwzięć.
Po przedstawieniu uczniowie wysłuchali prelekcji obalającej mity funkcjonujące w świadomości młodzieży: „alkohol rozluźnia, piwo to nie alkohol, raz wezmę to się nie uzależnię, dopalacze są bezpieczne”. Dzięki dobitnemu przedstawieniu prawdy i ukazaniu negatywnego wpływu otoczenia (rówieśników, mediów) młodzież miała szanse ukształtować prawidłową hierarchię wartości, docenić znaczenie własnego zdania i indywidualności, jaką jest dbanie o swoją przyszłość.Artur Lizurej
http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=75&photo=album
Zapisy do zerówki
„Bo jakie początki,
takie będzie wszystko”
Jan Amos KomeńskiKochani Rodzice, przypominamy!!!
W roku szkolnym 2011/2012 dzieci w wieku 5 i 6 lat
są obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 19 marca 2009r. o zmianie ustawy
o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009r. Nr 56, poz. 458).
W naszej szkole trwają już zapisy do oddziału przedszkolnego.
Serdecznie zapraszamy.
BLASKIEM CHRONIENI PODSUMOWANIE PROGRAMU
7 marca 2011 r. przedstawiciele naszej szkoły na zaproszenie Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie uczestniczyli w posumowaniu programu prewencyjno-edukacyjnego „Blaskiem chronieni”, w którym to braliśmy udział. Celem programu było podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w rejonach przygranicznych poprzez skoordynowane działania Straży Granicznej ukierunkowane na ochronę dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkół. Program objął 62 szkoły i prawie 8100 uczniów na całym odcinku służbowej odpowiedzialności Oddziału.
Spotkanie odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie, a szkołę reprezentowali: Iwona Spodyniuk – dyrektor, Artur Lizurej - pedagog oraz dwie uczennice gimnazjum: Klaudia Krajewska i Paulina Wasiluk. Występowaliśmy w roli ekspertów, a naszym zadaniem było przedstawienie celowości realizacji tego przedsięwzięcia na przykładzie naszej szkoły.
Jesteśmy dumni, że w imieniu wszystkich uczestniczących w programie szkół mogliśmy podzielić się swoimi wrażeniami, a także udzielić wywiadów dla telewizji, radia i gazety.
Link do TVP Olsztyn, gdzie w 9 minucie jest reportaż z tego spotkania.
http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/informacje/wideo/70311-godz-1830/4110039
Link do wiadomości Olsztyn 24, gdzie znajdują relacje, zdjęcia oraz filmiki ze spotkania.
http://www.olsztyn24.com/news/12442-straz-graniczna-podsumowala-program-blaskiem-chronieni.html
Link do strony Warmińsko-Mazurskiego Odziału Straży Granicznej
http://www.warmaz.strazgraniczna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=863&Itemid=122
Święty Walenty chodził uśmiechnięty :-)
Już do tradycji szkoły weszły huczne obchody Dnia Zakochanych, czyli walentynek.
14 lutego z inicjatywy samorządu uczniowskiego została uruchomiona walentynkowa poczta. Dwaj listonosze, Mateusz Korshenrich i Karol Ślipek, roznieśli życzenia skierowane do szkolnych sympatii. Radości nie było miary.
Dla podkreślenia wagi tego dnia wszyscy uczniowie mieli w ubiorze elementy czerwonego koloru. Nauczyciele i pracownicy szkoły również przyłączyli się do tej akcji. Ale to nie koniec, odbyła się również „Walentynowa lekcja” poprowadzona przez nauczycielkę języka polskiego, panią Małgorzatę Kłaczko – Dyjas . Wzięła w niej udział kl. I gimnazjum. Atrakcją lekcji była oprawa muzyczna przygotowana przez uczniów kl. II pod kierunkiem pani Marty Niskiej i występ chóru. Na zakończenie zabawnego przedstawienia, przy którym świetnie się bawili zarówno uczniowie jak i nauczyciele, Pani Dyrektor obdarowała słodkościami uczniów ubranych „od stóp, do głów” na czerwono. Wykonawcy również otrzymali walentynkowe upominki.
Był to niewątpliwie miły dzień...
Archiwum Aktualności