Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach zorganizował „Anielski konkurs”, który odbył się 6 grudnia w Barcianach. Uczennice naszej szkoły postanowiły wziąć w nim udział i udały się w anielskim przebraniu pod opieką animatorki kultury Elżbiety Utko oraz Jolanty Ślipek na spotkanie ze św. Mikołajem. Były to: Klaudia Boćkowska, Marta Stępień, Klaudia Duńska, Aleksandra Petruś, Weronika Kołodziej oraz Wiktoria Ślipek. Towarzyszyli im Patryk Stępień i Bartłomiej Jaroszewski.
Za najładniejszego i najbardziej autentycznego anioła została uznana Marta Stępień, II miejsce w tej kategorii przypadło Aleksandrze Petruś.
Po wręczeniu upominków Św. Mikołaj w asyście anielskiego orszaku przemaszerował pod siedzibę władz gminy, gdzie zapalił świąteczne światła w naszej gminie.
Przebieg wydarzeń zarejestrowała czujnym "okiem" aparatu fotograficznego - Marta Piwek
W samym środku Mazurskiej Krainy w Centrum Aktywnego Wypoczynku Gwarek w Pięknej Górze znajduje się niesamowite miejsce - Wioska Świętego Mikołaja. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję przekonać się o tym sami. 8 grudnia wraz z wychowawczyniami udali się do tego magicznego miejsca. A tam… Elfy witały dzieci już w autokarze, Mikołaj przechadzał się po korytarzu, Pani Mikołajowa krzątała się po kuchni. Wszystko od początku robiło ogromne wrażenie. Dzieci zostały podzielne na 3 grupy i ze swoimi Elfami-przewodnikami ruszyły do różnych komnat w których czekało mnóstwo atrakcji. W pracowni Elfów wykonywało się bombki na choinkę i zabawki, w Mikołajowej Cukierni- dzieci wraz z Panią Mikołajową wypiekały pierniczki, w Pokoju Figli, odbywały się różne zabawy, a w Wytwórni Baniek Mydlanych dzieci czarowały najpiękniejsze bańki świąteczne. Każde dziecko miało możliwość spotkania się z Mikołajem i powierzenia mu swoich marzeń. To był dzień pełen atrakcji, który pozostanie w pamięci na długo.
A. Olko
Album fotograficzny:Wioska Świętego Mikołaja
Uczniowie Zespołu Szkół w Windzie brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym„Zapobiegajmy pożarom”. Dzieci przygotowały pod kierunkiem swoich nauczycieli wiele ciekawych prac. Ich prace zostały zauważone i nagrodzone na szczeblu powiatowym . W kategorii- przedszkola II miejsce zdobył Bartosz Baranowski. W kategorii klas I-III, również II miejsce zdobyła AdriannaBaranowska. W czwartej grupie wiekowe tj. gimnazja zaszczytne I miejsce zdobyła Magdalena Seges, a III Marcelina Ludwiczak. 7 grudnia wyróżnione osoby wraz z opiekunami zostały zaproszone do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Strażacy zorganizowali również pokaz sprzętu. Dzieci mogły zwiedzić ich miejsce pracy. Podekscytowane przymierzały kaski strażacki, wsiadały do strażackich samochodów.
GRATULUJEMY NASZYM ARTYSTOM.
Wszystkie wyróżnione prace zostały przekazane na szczebel wojewódzki konkursu, który odbędzie się w Nidzicy.
ŻYCZYMY POWODZENIA.
Album fotograficzny:konkurs plastyczny
W dniu 6 grudnia odbył się mikołajkowy mecz piłki siatkowej. Naprzeciwko siebie stanęły drużyny uczniów i nauczycieli. Po długim, wielce dramatycznym, pełnym wspaniałych zagrań i wymian pojedynku lepsi okazali się uczniowie, wygrywając 2:1.
Kibice gromkimi brawami nagradzali zagrania pani Marty Niskiej, księdza Stanisław Siennickiego oraz pozostałych uczestników meczu.
Nauczyciele już zapowiedzieli rewanż, który odbędzie się w czerwcu podczas obchodów „Dnia Rodziny”.
Album fotograficzny: http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=99&photo=album
We wtorek 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Św. Mikołaj. Jak co roku wręczył uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi prezenty.Mikołajowi serdecznie dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na jego przybycie w przyszłym roku.
Album fotograficzny: http://spwinda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=98
W dniu 5 grudnia dzieci z zerówki wraz z wychowawczynią, wybrały sie do salonu zabaw "Złota Rybka" w Kętrzynie. Był to mile spędzony czas z koleżankami i kolegami. Wszystko dzieki rodzicom, którzy w ramach mikołajkowych prezentów ufundowali swoim pociechom zabawę wśród kolorowych piłek.
Album fotograficzny: Zabawy zerówki w Złotej Rybce
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i tańcem. Ten niezwykły czas miał miejsce w środę 30 listopada, kiedy to uczeniowie kl. III wraz z wychowawczynią p. Martą Niską zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy i zapewnili wszystkim wiele atrakcji. W zabawie uczestniczyły dzieci z zerówki, klasy I, II i III. Dzieci zostały powitane przez cztery wróżki – Adę, Martynę, Natalię i Klaudię. Wkrótce pojawił się również tajemniczy gość, a był nim Andrzej, który przyniósł wróżby. Podekscytowane maluchy mogły poznać swoja przyszłość. Czekały na nie drzewka szczęścia, magiczne kubki, losy i inne zabawne wróżby. Przez całą imprezę towarzyszyło dzieciom zaklęcie: „ Hokus-pokus, czary-mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary”. Wróżby przeplatały się z zabawami tanecznymi. Na konie każdy wrzucił swoją wróżbę do magicznego pudła, wspólnie wypowiedziano zaklęcie i wróżby zamieniły się w lizaki.
Było naprawdę magicznie
M. Niska i A. Olko
Album fotograficzny: Andrzejki KL.0-III
Święto Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległego bytu państwowego. W XVIII w. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi, co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna (organ sprawujący władzę nad Królestwem Polskim) przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, a w trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu pełną władzę ustanowiając go Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchody 11 listopada były zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu zostały przywrócone.
Z okazji tego historycznego wydarzenia w Zespole Szkół w Windzie, odbył się apel. Obecni na uroczystości mieli okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Montaż słowno-muzyczny przygotowały Anna Onopa i Małgorzata Nowakowska.
Album fotograficzny: http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=95&photo=album
Biblioteka szkolna była miejscem spotkania poświęconego refleksjom na temat życia i jego przemijania. Odbyło się ono 4 listopada podczas pierwszej godziny lekcyjnej. Wzięły w nim udział najstarsze klasy. Inicjatorami przedsięwzięcia byli ks. Stanisław Sienicki oraz nauczycielki Alina Jasionek i Małgorzata Kłaczko – Dyjas. Na bibliotecznej scenie wystąpiły uczennice – Paulina Wasiluk, która czytała fragmenty blogu dziewczyny chorej na białaczkę, oraz komentatorki wpisów – Klaudia Krajewska, Dominika Kwiatkowska, Roksana Skibicka, Sylwia Sawczuk, Daria Szalkowska i Oliwia Ludwiczak . Czytany tekst dostarczył obecnym wielu wzruszeń oraz skłonił do refleksji na temat kruchości i ulotności życia. Muzyka Jana Sebastiana Bacha oddawała żałobny nastrój. Na zakończenie Wiktoria Ślipek z towarzyszeniem chóru wykonała pieśń „Powiedz ludziom, że kocham ich”.
Spotkanie to było równocześnie promocją książki „Oskar i pani Róża” autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta, bowiem obydwa teksty to opowieści o życiu, Bogu, umieraniu i wierze. Warto poznać tę piękną i mądrą książkę, opisującą ostatnie dni życia 10-letniego Oskara chorego na raka.
W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych zapraszamy do włączenia się w akcję
Podaruj książkę bibliotece .
Każda klasa może zebrać książki, które zostaną przekazane bibliotece szkolnej.
Jest to jeden ze sposobów na poszerzenie i uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki. Na pewno w każdym domu znajdą się książki(w dobrym stanie!) niepotrzebne już domownikom, np. z których dzieci już wyrosły.
Nasi uczniowie chętnie je przeczytają.
Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci do czytania książek oraz świadomego korzystania z księgozbioru .
Liczymy na Wasze wsparcie i hojność.
Od 1999 roku w październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto zostało ustanowione przez International Association of School Librarianship- IASL (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego).
Hasło tegorocznego (2011) Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia".
Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przedstawiamy program obchodów w naszej szkole:
Uczniowie wie klas IV- VI pod opieką pań Aliny Jasionek i Małgorzaty Kłaczko – Dyjas wybrali się 18 października na wycieczkę edukacyjną do Biblioteki Pedagogicznej w Kętrzynie.
Na miejscu zostaliśmy podzieleni na grupy i otrzymaliśmy zadania do wykonania. Naszą pracą kierowały panie bibliotekarki, które udzielały również dyskretnej pomocy, gdy napotykaliśmy na trudności. Podczas zajęć zaprezentowano nam wybrane wydawnictwa informacyjne, zarówno tradycyjne jak i elektroniczne, oraz przybliżono zasady właściwego doboru źródła informacji do określonych potrzeb. Mieliśmy też możliwość ćwiczyć umiejętność skutecznego wyszukiwania wiadomości. Pod koniec wszystko podsumowaliśmy. Przy pożegnaniu wręczyliśmy paniom podziękowanie za trud i wysiłek, jaki włożyły w pracę z nami.
Bardzo miło spędziliśmy czas, do szkoły wróciliśmy zadowoleni. Uważam, że takie wyjazdy powinny odbywać się częściej.
Oliwia Ludwiczak
W piątek 14 października w Zespole Szkół w Windzie odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Na uroczystość przybyli m. in.: wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra, wiceprzewodniczący Rady Gminy Zbigniew Stankiewicz, komendant Placówki Straży Granicznej w Barcianach ppłk Wiesław Dyśko wraz z funkcjonariuszami, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz, przedstawiciele Koła Łowieckiego w Kętrzynie, radni Gminy Barciany oraz rodzice. Akademię poprzedził występ najmłodszych, którzy zaprezentowali program artystyczny pt. ,,My się szkoły nie boimy” przygotowany przez wychowawczynię Urszulę Dziadyk-Ruś.
Następnie dziewiętnastu maluchów złożyło uroczyste ślubowanie. Przysięgali postępować uczciwie, kochać ojczyznę oraz strzec honoru i dobrego imienia szkoły. Ślubowanie złożyli również rodzice uczniów klasy pierwszej. Aktu pasowania dokonała dyrektor zespołu Iwona Spodyniuk. W imieniu podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniewa Włodkowskiego, odczytała list z życzeniami dla najmłodszych. Do życzeń dołączyli się także radni Gminy Barciany, przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Kuczewska oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Wasiluk.
W dalszej części ceremonii odbył się program artystyczny w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek, którzy ukazali pierwszoklasistom w formie satyry ,,szkolną rzeczywistość”. Przedstawienie zrealizowały Małgorzata Kłaczko-Dyjas oraz Marta Niska.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wójt gminy Ryszard Kozyra życzył gronu pedagogicznemu satysfakcji, sukcesów i wytrwałości w pracy a uczniom dobrych wyników w nauce. Przybyli goście przekazali uczniom liczne podarunki w postaci słodyczy, sprzętu sportowego oraz przyborów szkolnych.
Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała wszystkim za przybycie. Wyraziła wdzięczność gościom za ich hojność. Następnie uczniowie wręczyli kwiaty i złożyli życzenia nauczycielom z okazji ich święta. W nagrodę za piękny występ pierwszoklasiści wraz ze swoją wychowawczynią pojechali na wycieczkę do Kętrzyna.
Album fotograficzny:http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=91&photo=album
29 września klasa „0” i kl. III wyruszyły na wycieczkę do lasu w Osikowie. Wszyscy byli ciekawi czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Las powitał dzieci szumem wiatru w koronach drzew. Pogoda dopisywała, więc wszyscy wybrali się na krótki spacer. Dzieci z klasy III "na żywo" mogły obejrzeć warstwy lasu, a dzieci z zerówki szukały drzew poznanych na zajęciach. Rozpoznawały je po liściach, korze drzew i owocach. Podczas spaceru po lesie niektóre dzieci zbierały grzyby, a inne szukały skarbów do klasowego kącika przyrody. Po powrocie na leśny parking czekało już ognisko i kiełbaski. Był również czas na zabawę. Dzieciom towarzyszyły ich wychowawczynie, a także rodzice: Pan Żejmo i Państwo Skonieczka.
Wielkie Jeziora Mazurskie to jedyny polski kandydat w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji New 7 Wonders na Nowe 7 Cudów Natury. Pojezierze Mazurskie zakwalifikowano do grona 28 najpiękniejszych miejsc na świecie. Aby promować nasz region uczniowie Zespołu Szkół w Windzie, począwszy od maluszków, aż po gimnazjalistów postanowili wziąć udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Samorząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty. Patronatem tego konkursu jest Minister Edukacji Narodowej- Katarzyna Hall.
Pod kierunkiem pani Alicji Olko prace przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego: Wiktoria Wach, Bartek Baranowski i Paweł Stępień. Pani Ula Dziadyk- Ruś przygotowała prace z pierwszakami- Julką Kułak i Kubą Baugmartem. Wraz z panią Martą Niską nad wytworami plastycznymi pracowały następujące dzieci:
Kl.I- Nikola Niska
Kl.III- Ada Baranowska, Maciek Jasek, Kamila Siok, Radzio Sowa, Hubert Wardak,
Martyna Zborowska, Krzyś Glówka i Klaudia Szweda
Kl.IV-Nikola Baugmart, Sebastian Zdybel, Bartek Błażewicz, Dawid Złotkowski i Marta Stępień
Kl.V-Wiktoria Ślipek, Ola Petruś i Weronika Kołodziej.
Kl.VI-Szymek Harasim, Karolina Schienke i Oliwia Ludwiczak.
Uczennice I klasy gimnazjum- Marcela Ludwiczak i Madzia Seges przygotowała na konkurs plakaty zachęcające do glosowania na Mazury.
Życzymy naszym artystom plastykom powodzenia
w konkursie.
Marta Niska
Chłopaki świętują.
Właśnie 30 września dziewczynki z klasy III, wraz z wychowawczynią zorganizowały chłopcom niespodziankę w Dniu Chłopaka. Odświętnie ubrane koleżanki przygotowały program artystyczny pod hasłem „Kto na ławce wyciął serce?”… Zdumieni chłopcy, nie kryli swego zadowolenia z prezentów od koleżanek i pani.
Sto buziaków dla chłopaków z naszej szkoły życzą
dziewczyny z klasy III i pani Marta.
Samorząd Uczniowski pragnie poinformować wszystkich uczniów i nauczycieli, iż od dnia 27 września 2011 roku rozpoczęliśmy jabłuszkową akcję, mającą na celu promocję zdrowego odżywiania. Na przerwach wyznaczeni uczniowie sprzedawać będą pyszniutkie, zdrowiutkie jabłuszka i gruszki w cenie 20 groszy za sztukę. Zebrane w ten sposób pieniążki zasilą puściutką skarbonkę Samorządu Uczniowskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w akcji i kupowania owoców.
Smacznego !!!
Odbyła się 18 edycja akcji Sprzątanie świata – Polska 2011
Fundacja „Sprzątanie Świata – Polska” oraz Fundacja " Nasza Ziemia" ogłosiły akcję
"Sprzątanie świata – Polska’’. Hasło tegorocznej edycji brzmiało:
"Lasy to życie - chrońmy je".
W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja " Nasza Ziemia"
włączyły się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Obecnie bardziej zwracamy uwagę na ochronę lasów, ich rolę w życiu Ziemi i ludzi. Termin akcji to 16, 17, 18 września.
16 września uczniowie Zespołu Szkół w Windzie przyłączyli się do akcji „ Sprzątanie świata”. Młodsze klasy sprzątały teren wokół szkoły, a starsze okolice Windy. Zebrano kilka worków śmieci. Zbieranie polegało na segregacji: papier, szkło, plastik, aluminium.
Uczniowie podczas sprzątania używali rękawic ochronnych ,a śmieci były zbierane do foliowych worków, które przygotował dla nas Urząd Gminy w Barcianach .
Uczniowie dokładnie posprzątali przydzielone im tereny. Uwieńczeniem pracy wszystkich uczniów były worki pełne śmieci złożone obok szkoły.
Koordynator akcji w szkole Ewa Piotrowska
Powered by aSc EduPage