Plan lekcji
- PLAN OD 1 WRZEŚNIA 2020/2021
- Akcja
- Spotkanie z policjantami
- Wycieczka do Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
- Zwycięstwo siatkarzy
- IX Dzień Papieski -Jan Paweł II - Papież Wolności
- Dzień Edukacji Narodowej
- Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Barcianach
- Pasowanie pierwszoklasistów
- Z życia kl.0
- Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- Noc z Andersenem
- Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole
- Wróżby i zabawy andrzejkowe klas młodszych
- Wieczór andrzejkowy
- Wycieczka do Olsztyna
- Akcja Góra Grosza
- Mikołajki
- Bożonarodzeniowe świętowanie
- XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Dzień Babci i Dziadka
- Bal karnawałowy
- DRUŻYNA DZIEWCZĄT Z WINDY WICEMISTRZEM POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
- Walentyki
- Koncert Agencji Artystycznej MAT
- Sprawdzian szóstoklasistów
- Pasowanie na czytelnika
- Międzyklasowe zmagania matematyczne
- V Rocznica śmierci papieża Jana Pawła II
- Klasy IV-VI w Heliosie
- Spotkanie z Poezją
- Konkurs ortograficzny
- TYDZIEŃ ŻAŁOBY NARODOWEJ
- Koncert MAT pt. Vivaldi
- Magiczna noc z książką
- Próbny sprawdzian kl.V z udziałem rodziców
- Festyn z okazji Dnia Dziecka
- PLAN
- Tekstowa podstrona
- Tekstowa podstrona
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość.
Jesienią1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskęwszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji iwojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała sięi chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.
DlaPolaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony bytpaństwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzęwojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.
W dniu 28października 1918 roku w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna,która zaczęła przejmować władzę z rąk Austriaków na terenie Galicji iŚląska Cieszyńskiego. Przypieczętowaniem jej dzieła było w kilka dnipóźniej rozbrojenie załogi austriackiej przez członków konspiracyjnejPolskiej Organizacji Wojskowej oraz legionistów i młodzież.W dniu 1 listopada 1918 r. we Lwowie wybuchły walkipolskiej ludności z Ukraińcami, którzy proklamowali powstanieZachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.
W nocy z 6 na 7listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiejpod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego, w którego skład weszliprzedstawiciele PPS, PPSD i PSL „Wyzwolenie”. Równocześnie podległerządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych naLubelszczyźnie i Kielecczyźnie.
W tym właśnie czasie powróciłdo kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. Wdniu 10 listopada 1918 roku przybył on do Warszawy. Jego przyjazdwywołał entuzjazm ludność stolicy i masowe rozbrajanie okupantów naterenie całej Kongresówki.W dniu 11 listopada Rada Regencyjna przekazałaJózefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się WojskiemPolskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzieńwcześniej podporządkował mu się również Tymczasowy Rząd LudowyRepubliki Polskiej w Lublinie. Józef Piłsudski powołał nowy centralnyrząd, który w dniu 21 listopada wydał manifest zapowiadający reformęrolną i nacjonalizację niektórych gałęzi przemysłu, uzależniając jednakich przeprowadzenie od postanowień przyszłego Sejmu Ustawodawczego.Jednocześnie Józef Piłsudski wprowadził bardzo korzystne dla robotnikówwarunki pracy i zapowiedział wybory parlamentarne.
W dniu 22listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem zpremierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej.
Outrwalenie i utrzymanie dopiero co odzyskanej niepodległości przyszłonarodowi polskiemu toczyć krwawe boje. W dniu 27 grudnia 1918 r.wybuchło powstanie wielkopolskie, które przywróciło Wielkopolskę domacierzy. W Galicji Wschodniej trwały zacięte walki z Ukraińcami, a nawschodnich kresach Polski oddziały samoobrony walczyły z bolszewikami.Ponadto trzeba było trzech powstań śląskich, by część Górnego Śląskaznalazła się w granicach Polski.Przypieczętowaniem dzieła odrodzeniaRzeczypospolitej była Bitwa Warszawska, w której naród polski obroniłodzyskaną niepodległość.
Dzień 11 listopada, w którym JózefPiłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodkawładzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszonyświętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzonyjako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszychświąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęłyŚwięto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiskaniepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi toświęto.
Zobacz obchody tego święta w naszej szkole
http://spwinda.edupage.org/photos/?gallery=17&photo=album