Dnia 15 listopada 2018 roku klasy V, VI i VIII wraz z opiekunami p. Aliną Jasionek i p.Mariuszem Machniakiem więzili udział w spotkaniu autorskim z Arkadiuszem Niemirskim, znanym głównie jako kontynuatorem powieści dla młodzieży pt. „Pan Samochodzik”. Autor w ciekawy sposób opowiadał o swojej przeszłości, co też bardzo zainteresowało młodzież. Mógł on się pochwalić dość bogatym rysem historycznym. W latach studenckich stał się założycielem „kabaretu i..”, dlatego też przez nawał obowiązków nie ukończył rozpoczętych studiów na kierunku weterynarii. Współpracował także z Programem III Polskiego Radia, czy też pisał artykuły do czasopism. Zmysł artystyczny, który autor posiada, dał tchnienie w kontynuacje przygód znanej polskiej serii książek dla młodzieży „Pana Samochodzika ”. Łącznie autor napisał aż 17 powieści. Oprócz tego spod jego pióra wyszło wiele innych dzieł o charakterze detektywistycznym. Te spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim zapadło nam mocno w pamięci, mamy nadzieję, że stanie się ono pewną zachętą do czytania i poznawania wielu innych dzieł i autorów przez młodzież.
Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim
„My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy”
Szkoła Podstawowa w Windzie znalazła się w gronie 100 szkół, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu „My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy”. Pomysłodawcą konkursu grantowego jest Narodowy Bank Polski. Projekt realizowany jest w związku z 100 rocznicą odzyskania przez nasze państwo niepodległości. Jego głównym celem jest wyeksponowanie największych polskich osiągnięć ekonomicznych, wskazanie przykładów działań o charakterze innowacyjnym w najbliższym otoczeniu i pokazanie, w jaki sposób rozwijała się polska przedsiębiorczość po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
W ramach realizowanego przedsięwzięcia uczniowie klas VI – VIII oraz III gimnazjum poznają najważniejsze zagadnienia dotyczące ekonomii, przedsiębiorczości, dowiedzą się, jak założyc własną firmę, stworzą swój biznesplan oraz zwiedzą w czasie dwudniowej wycieczki m. in Centrum Pieniądza w Warszawie, które jest częścią Narodowego Banku Polskiego.
WYCIECZKA DO OLSZTYNA – REWIA NA LODZIE, MUZEUM PRZYRODY
17 listopada zerówkowicze i uczniowie klasy I, II i III z wychowawczyniami wybrali się na pełną wrażeń wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem wycieczki była REWIA NA LODZIE zorganizowana przez Agencję „MAGART”. Dzieci mogły obejrzeć przedpremierowe przedstawienie znanej na cały świecie MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE, która przygotowała niesamowite, baśniowe widowisko oparte na motywach baśni H.Ch. Andersena pt. „KRÓLOWA ŚNIEGU”. Budząca podziw choreografia pełna akrobacji figurowych, bogata oprawa kostiumowa oraz budzące zachwyt efekty świetlne i pirotechniczne nie pozwalały oderwać oczu od tafli lodowiska. Po tej ekscytującej atrakcji uczniowie udali się na ciekawe lekcje o ptakach i o przygotowywaniu się zwierząt do zimy, które odbyły się w MUZEUM PRZYRODY. Obejrzeli również wystawę „Zwierzęta Warmii i Mazur” przedstawiającą bogactwo fauny regionu. Mieli możliwość zobaczyć imponującą kolekcję dużych ssaków (łoś, jelenie, żubry, wilki) oraz ptaków żyjących na tych terenach. Uwagę uczniów przyciągnęła również niebywała wystawa „Zwierzęta Afryki”. Bogatsi o wiedzę przyrodniczą i doznania kulturalne wyruszyli w kierunki domu, a po drodze w Mrągowie odwiedzili McDonalda, gdzie mogli sobie zamówić ulubione smakołyki. To była wspaniała wycieczka.
CZCZIMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z GMINNYM OŚRODKIEM KULTURY W BARCIANACH
Na gminnych obchodach Święta Niepodległości po raz kolejny nie zabrakło członków naszej społeczności szkolnej. 11 listopada przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się TEATR OKAZJONALNY, który wystawił z okazji 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości wyjątkowy spektakl pt. „RÓŻA POLSKA”.
Na gminnej scenie zaprezentowali się nasi uczniowie, członkowie grupy tanecznej działającej przy GOK Barciany.
Joanna i Mariusz Czyżewscy
Weronika i Bartłomiej Nowiccy
Oliwia Turko
Kornelia Kowalczyk
Adam Kustra
Patryk Kustra
W historycznym widowisku, opartym na „Weselu” S. Wyspiańskiego, wzięli udział nasi nauczyciele:
Pani Małgorzata Kłaczko – Dyjas oraz Pan Andrzej Buńko,
a Pani Agnieszka Kuczewska- Przewodnicząca Rady Rodziców i Radna Gminy Barciany wcieliła się w rolę Wrenyhory. Swą rolę miało również do odegrania kilkoro rodziców.
Spektakl poruszył publiczność, która gromkimi brawami nagrodziła wykonawców.
W dalszej części uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym, którego tegoroczny temat brzmiał „NIEPODLEGŁA POLSKA Z MARZEŃ I KRWI”.
Wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Barcianach płk SG Wiesław Dyśko dokonali wręczenia nagród dla wyróżnionych autorów, wśród nich byli nasi uczniowie:
- Amelia Jabłońska
-Mariusz Czyżewski
-Mateusz Gastołek
-Oliwia Turko
-Joanna Czyżewska
-Dominika Żelazna
-Kornelia Kowalczyk
"Patriotyczne śpiewanie"
W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Windzie zostały odśpiewane 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, polskiego hymnu narodowego, pieśni zrodzonej z miłości do ojczyzny, tęsknoty i wiary w jej wskrzeszenie.
Tak rozpoczęła się uroczystość „Patriotycznego śpiewania” przygotowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia w miejscowym kościele odbyło się widowisko, w przygotowanie którego zaangażowała się cała społeczność szkolna. Zaproszenie do wspólnego śpiewania przyjęli: Ksiądz Proboszcz Stanisław Sienicki, Wójt Gminy Barciany, Ryszard Kozyra, Radni Rady Gminy, Sołtysi i lokalna społeczność.
W trakcie prowadzący przywoływali fakty historyczne, wspomnienia i sylwetki ludzi, którym zawdzięczamy życie w niepodległym kraju, a wszystko to zostało zilustrowane muzyką i patriotycznymi pieśniami. Zaprezentowana była również postać generała Lucjana Żeligowskiego, symbolu niezłomności, męstwa i poświęcenia dla ojczyzny. Uroczystość zakończyła się ceremonią posadzenia Dębu Pamięci na cześć tego bohatera narodowego.
Zasadzone drzewo i granitowy obelisk będą przypominały następnym pokoleniom o wartościach, które należy szanować i kultywować.
WYCIECZKA DO LASU
16 października 2018r. uczniowie kl. I - III ze Szkoły Podstawowej w Windzie wraz z wychowawczyniami odwiedzili szkółkę leśną w Osikowie. Na początku naszej wędrówki natknęliśmy się na pomnik przyrody, którym był dąb szypułkowy "Ludwik". To sędziwe drzewo ma około 250 lat, wysokość 25m. i obwód 490cm. W szkółce leśnej czekał już na nas pan leśniczy, który pokazał nam gdzie i w jaki sposób przechowywane są nasiona drzew oraz sadzonki, które z nich wyrosły. To właśnie szkółce bierze początek nowe pokolenie lasu. Stąd pochodzą młode drzewka sadzone na zrębach i gruntach porolnych. Corocznie szkółkę opuszcza nawet kilka milionów sadzonek różnych gatunków drzew. Podziwialiśmy też różnobarwną szatę lasu i obserwowaliśmy życie jego mieszkańców. Zbieraliśmy szyszki, kolorowe liście, kawałki kory oraz grzyby. Poznawaliśmy warstwy lasu i słuchaliśmy jego dźwięków. Na koniec było ognisko i kiełbaski oraz chwila na odpoczynek. Pogoda nam dopisała. Wracaliśmy z wycieczki zadowoleni i przekonani o tym, że las trzeba chronić.
Nasza szkoła przystąpiła do konkursu zorganizowanego przez Biedronkę. Jednym z warunków udziału w konkursie, gdzie można wygrać księgozbiór do biblioteki szkolnej, było zorganizowanie akcji głośnego czytania dla klas I-III .
Zainspirowani postanowiliśmy przeprowadzić w naszej szkole taką
akcję we współpracy z biblioteką szkolną.
15 października 2018r.w sali gimnastycznej uczniowie klas młodszych
zebrali się wraz ze swoimi przyjaciółmi- Słodziakami.
Dzieci w pięknej," leśnej scenerii "z zainteresowaniem słuchały fascynujących przygód zwierzaków z książki "Gang Słodziaków" czytanych przez wychowawczynie: panią Bożenę, panią Ulę i panią Martę.
Następnie odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu i dzieliły się swoimi wrażeniami.
Akcja miała na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, zachęcenie dzieci do częstszego sięgania po książkę, pomoc w budowaniu nawyku codziennego czytania, rozwijanie wyobraźni.
Następny etap konkursu to wykonanie prac plastycznych, komiksów i krótkich opowiadań o dalszych losach Słodziaków.
Inna historia
Ślęczenie nad książkami, studiowanie map, analizowanie tekstów źródłowych- z tym kojarzą się nam lekcje historii. Tymczasem historię naszego regionu można poznawać zupełnie inaczej.
Z zapałem i plecakami pełnymi prowiantu zapakowaliśmy się do szkolnego autokaru i udaliśmy do Wilczego Szańca, gdzie przywitał nas Pan Wojtek. Miny nam trochę zrzedły, gdy dowiedzieliśmy się, że przed nami 6 km trasy i cztery godziny zajęć. Jak się później okazało, to był taki żarcik J
Wędrowaliśmy po lesie i słuchaliśmy opowieści Pana Wojtka, który- trzeba przyznać- ma gadane, jak mało kto. Poznaliśmy historię powstania głównej kwatery Hitlera, dowiedzieliśmy się o sposobach ochrony i maskowania siedziby. Niczym powieści sensacyjnej słuchaliśmy historii o zamachu na Hitlera. W opowieści Pana Wojtka nie zabrakło też refleksji nad okrucieństwem człowieka wobec bliźniego…
Wyczerpani zwiedzaniem, oszołomieni barwami i zapachami jesiennego lasu zabraliśmy się za rozpalanie ogniska i pieczenie kiełbasy. Trzeba było posilić się przed dalszym zwiedzaniem. Na drugą część zajęć udaliśmy się sztabowozem i wpadliśmy na minę….., ale o tym „sza”
Pogoda była wyśmienita- to zapewne zasługa p. Joanny Krzywiec- Czejdo, która nam towarzyszyła.
Serdecznie dziękujemy Lasom Państwowym, Panu Wojtkowi i Panu Arturowi za interesującą lekcję i miłą atmosferę
Klasa III G z wychowawcą
Wycieczka edukacyjna do piekarni
19 października zerówka wraz z oddziałem przedszkolnym wybrała się na wycieczkę edukacyjną do piekarni. Przedszkolaki odwiedziły zakład produkcyjny „Piekarnia Mistrza Jana” w Biedaszkach Małych. Jest to prywatna firma świadcząca usługi produkcyjno-handlowe w branży piekarniczo-cukierniczej. Dzieci miały możliwość obejrzenia piekarni od zaplecza. Największe wrażenie wywarły ogromne piece, a także linia produkcyjna. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani świeżutkimi kulkami serowymi. Pychotka
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW 2018
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, szanować nauczycieli, rodziców . (…)”- tak ślubowali 12 października uczniowie klasy pierwszej podczas uroczystej akademii. Przyrzeczenie złożyli również rodzice deklarując wsparcie maluchów w procesie edukacyjnym. Tą niebywale ważną uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i starsi uczniowie.
Pierwszoklasiści zanim stali się prawowitymi uczniami Szkoły Podstawowej w Windzie musieli przejść przez Królestwo Króla Kredkosa i zdobyć siedem kolorowych kredek. Wszystkie zadania wykonali znakomicie, dzięki temu wstąpili w poczet uczniów naszej szkoły. Recytując, śpiewając i tańcząc przekonali króla i publiczność o swojej kompetencji. Program artystyczny przygotowała wychowawczyni- Marta Niska.
Pani dyrektor Iwona Spodyniuk dokonała aktu pasowania. Po części oficjalnej nastąpiło wręczenie upominków pierwszakom i pamiątkowe zdjęcia.
Prezenty ufundowali: rodzice uczniów, Wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra oraz Rada Gminy Barciany, Koło Łowieckie „Kaczor”, Nadleśnictwo Srokowo, radny Pan Robert Gastołek, Pani Irena Niedżwiecka, kapitan Rafał Tucholski –zastępca Komendanta Straży Granicznej w Barcianach
Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
Rodzice przygotowali swym pociechom dodatkową atrakcję- wyjazd do salonu zabaw "Bajkowa Kraina" i do restauracji.Kolejnym punktem akademii były wyrecytowane życzenia dla nauczycieli w Dniu Edukacji Narodowej. Do tych życzeń dołączyli się goście i Pani Dyrektor.
ZIELONA SZKOŁA
ZIELONA SZKOŁA
3 października uczniowie klas 5 i 6 spędzili ciekawie i pożytecznie czas w Nadleśnictwie Srokowo. Pani Irena Dziadoń po raz kolejny oprowadziła uczniów Szkoły Podstawowej w Windzie po Leśnej Szkole, znajdującej się przy siedzibie nadleśnictwa. Uczniowie mogli przeżyć lekcję przyrody w obiekcie bardzo bogatym w ciekawostki przyrodnicze.
W ramach edukacji prozawodowej uczniowie usłyszeli ciekawe informacje o pracy leśnika. Pani Irena Dziadoń bardzo przekonująco zachęcała do zostania pracownikiem Lasów Państwowych.
W ramach ścieżki edukacyjnej uczniowie zdobyli ciekawe informacje o zwierzętach i roślinach naszych lasów. Pani Irena bardzo dokładnie zapoznała dzieci z rodzajami lasów w naszym rejonie. Ogromną ciekawość wzbudziły bobry. Mogliśmy dowiedzieć się jak pożyteczne są to zwierzęta. Następnie omówiono zasady funkcjonowania małej retencji wodnej. Na własne oczy mogliśmy się przekonać jak niski jest poziom wód w tym roku.
Każdy mógł się dowiedzieć w jaki sposób rozpoznawać drzewa, poznać szkodniki naszych krzewów i drzew, ale przede wszystkim funkcje lasu z podziałem na środowiskowe, społeczne i gospodarcze. Dzieci zobaczyły też budki lęgowe i przekroje różnych drzew. Po wędrówkach bogatymi ścieżkami edukacyjnymi, pani Irena zaprosiła nas do świetlicy, w której dzieci zobaczyły wypchane zwierzęta: bobra, bociana, orła bielika i wydrę, widziały poroża jelenia i łosia, oglądały przepiękne zdjęcia fauny i flory Nadleśnictwa Srokowo. Mogliśmy wysłuchać ciekawych opowieści o tych zwierzętach.
Serdecznie dziękujemy za gościnne przyjęcie pracownikom Nadleśnictwa Srokowo
Ryszard Tęcza i Maria Kłyszejko
TWÓRCZE ZAJĘCIA Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI W ZERÓWCE
10 października w zerówce odbyły się zajęcia z sensoplastyki. Pomysłodawczynią była pani Agnieszka, która na co dzień jest nauczycielem wspomagającym w klasie IV. Już od samego rana w klasie panowało zamieszanie, bo pani Alicja próbowała odpowiednio przygotować salę i niezbędne produkty.
Sensoplastyka to takie sensoryczne podejście do plastyki. Połączenie doznań dotykowych ze wzrokowymi zapachowymi, słuchowymi i smakowymi (bo wszystkie produkty używane do tworzenia arcydzieł są jak najbardziej naturalne i jadalne).
Rozwijają się zmysły – najbardziej dotyk, bo przecież coś jest mokre, coś suche, coś gładkie, coś ciężkie, śliskie, coś się do rąk przykleja, a coś nie… Ale też inne zmysły mają swój udział w takiej zabawie – wzrok, słuch, węch, a często i smak. Poza rozwojem zmysłów, dziecko ma szansę również rozwijać małą i dużą motorykę.
Uśmiech na twarzy każdego dziecka utwierdził tylko w przekonaniu, że takich zajęć powinno być zdecydowanie więcej.
Jedyny problem w kontekście tej zabawy, to konieczność sprzątania, ale z tym poradziła sobie pani Danusia- mama Ady.
ATRAKCYJNA LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
19 września i 3 października klasy V i III szkoły podstawowej, pod opieką Pani Marii Kłyszejko i Pani Bożeny Lilienthal, były w skatepark'u w Kętrzynie, gdzie uczniowie spędzili czas efektywnie i aktywnie. Korzystając z rowerów, deskorolek, rolek i hulajnogi, które ze sobą zabrały, sprawnie pokonywali wszystkie przeszkody. Korzystali także z innych atrakcji skatepark'u. Pogoda dopisała. Wszyscy świetnie się bawili. Wyjazdy zostały zorganizowane w ramach lekcji WF. Uczniowie w ten sposób rozwijali różne umiejętności - przede wszystkim zachęcani są do uczestnictwa w rekreacyjnych i sportowych formach aktywnosci fizycznej oraz kształtowane jest u nich rozumienie związku aktywności fizycznej ze zdrowiem, poprzez praktykowanie zachowań prozdrowotnych.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2018/2019
Dnia 05.10.2018 roku w Szkole Podstawowej w Windzie odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. W wyborach brało udział czternaścioro kandydatów na opiekuna i dziewiętnaścioro kandydatów do trójki samorządu. Komisja, w składzie : Natalia Wojciuszkiewicz, Elena Łukasiewicz, Kinga Rycerz, Paulina Mocarska, Renata Witek, Kinga Roicka, Jakub Zapadka, Bartosz Achimowicz – obserwowała przebieg głosowania i liczyła głosy. Rozdano sto dziewiętnaście kart wyborczych, jedna z nich nie podlegała rozpatrzeniu komisji, ze względu na złe jej wypełnienie. Po podliczeniu głosów, opiekunem samorządu została pani Dominika Kozłowska, przewodniczącą Oliwia Turko, zastępcą Patryk Kustra, a skarbnikiem Julia Kułak.
Smacznie, zdrowo i kolorowo.
Dnia 4 października uczniowie klasy drugiej i trzeciej pod okiem pani Urszuli Dziadyk-Ruś brali udział w zajęciach pod hasłem "Smacznie , zdrowo, kolorowo".
W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły różne owoce, wśród nich też owoce egzotyczne.
Na zajęciach poznały ich nazwy, smaki i walory zdrowotne.
Zobaczyły jak wysoką pozycję zajmują owoce i warzywa w piramidzie zdrowego żywienia. Dowiedziały się jak ważne są w naszej diecie.
Następnie odbył się quiz" Owocowa zgaduj zgadula". Dzieci rozpoznawały owoce po kilku charakterystycznych cechach.
Następnie umyły ręce, założyły fartuszki i zabrały się do pracy.
Mali kucharze mieli do wykonania potrawę z owoców- szaszłyki, które potem z apetytem zjadły.
Było pysznie, zdrowo i kolorowo.
Dzień Chłopaka
Mimo, że Dzień Chłopaka w tym roku wypadł w niedzielę, dziewczynki z zerówki nie zapomniały o swoich kolegach.
W poniedziałek już od samego rana zrobiło się bardzo wesoło. Dziewczynki wręczyły chłopcom drobne upominki, które przygotowała jedna z mam. Samochodziki policyjne zrobione z klocków Lego cieszyły wszystkich, co można było zaobserwować przez cały dzień :)
DZIEŃ CHŁOPAKA W PIERWSZEJ KLASIE
W poniedziałek 1 pażdziernika w pierwszej klasie świętowano Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały chłopcom piękne prezenty oraz słodką imprezę. Na stole pojawiły się ulubione smakołyki, a w klasie rozbrzmiewała muzyka taneczna, która porwała wszystkich do tańca i zabawy. To był niesamowity dzień.
Europejskie Dni Dziedzictwa
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku odbyły się pod hasłem „Niepodległa dla Wszystkich”. Szkoła Podstawowa w Windzie zorganizowała imprezę, która pozwoliła uczestnikom poznać lokalne zabytki oraz prześledzić najważniejsze momenty z dziejów miejscowości - Winda. Na terenie wsi odbyła się gra terenowa „Questem przez Windę”. Grupy uczestników wyposażone w karki z rymami i zagadkami, ruszyły zgodnie z wytycznymi w poszukiwaniu odpowiedzi na postawione w grze pytania. Ich zadaniem było cofnięcie się w czasie i odkrycie tajemnic z przeszłości Windy. Ważnym elementem gry był punkt związany z wizytą w miejscowym kościele, którego historia sięga czasów średniowiecza, a w okresie reformacji świątynia została przejęta przez ewangelików. Ludność zamieszkująca te tereny była silnie związana z Polską, w kościele w XVI i XVII wieku odprawiano msze w języku polskim. Europejskie Dni Dziedzictwa stały się także okazją do upamiętnienia wybitnego mieszkańca Warmii i Mazur – Wojciecha Kętrzyńskiego, gorącego orędownika sprawy polskiej, człowieka oddanego ojczyźnie, wielkiego patrioty. Czekamy na następną edycję EDD.
Spotkanie z policjantem w zerówce
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, 17 września w zerówce, zostało zorganizowane krótkie spotkanie z funkcjonariuszem policji w Barcianach - Zbigniewem Stanickim. Dzieci dowiedziały się o pracy policjanta. Omówione zostały zasady bezpiecznego zachowania w szkole i poza nią. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.
Archiwum Aktualności