Aktualności
DZIĘKUJEMY
W jesiennym lesie
Z wizytą do jesiennego lasu Nadleśnictwa Srokowo wybrali się uczniowie zerówki i klasy pierwszej. Na miejscu czekała na nich Pani Leśnik Irena Dziadoń.Dzieci pokonały ciekawą leśną trasę od Kanału Mazurskiego do parkingu w Osikowie. Po drodze Pani Leśnik opowiadała uczniom o tajemnicach jesiennego lasu. Ta wycieczka - to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt oraz wspaniałe przeżycia dla obserwatorów przyrody. Dzieci poznawały przyrodę, patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las,
który kryje w sobie wiele ciekawostek. Poznały różnorodność szaty roślinnej: drzewa iglaste, liściaste, krzewy i rośliny runa leśnego. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, mech, suche igły drzew iglastych, kawałki kory, a nawet żywica. Odwiedziły miejsce, gdzie leśnicy dokarmiają zwierzęta- ogromny paśnik, widziały ślady, które pozostawiły wilki, prawdziwego muchomora, a nawet natrafiły na zrąb starego lasu.
Na koniec, na parkingu czekało na nie ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólne zabawy. Zmęczone, ale zadowolone powróciły do szkoły.
Wycieczka do Torunia
Tym razem Toruń stał się miastem docelowym wycieczki, do której doszło dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem Sołectw "Razem możemy więcej". Wzięło w niej udział 47 uczniów. Pierwszą atrakcją był niemal godzinny seans "Wirująca Ziemia" w Centrum Populyzacji Kosmosu, przybliżający skutki ruchu obrotowego Ziemi, wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku oraz różnice między Ziemią, a innymi planetami Układu Słonecznego.
Następnie pani przewodnik powiodła wycieczkowiczów szlakami Wielkich Polaków i zabytków Torunia. Dwugodzinny spacer urokliwymi uliczkami Starego Miasta zakończył się wyśmienitym obiadem.
Na deser uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Żywego Piernika, gdzie zapoznali się z etapami wyrobu tradycyjnego piernika i własnoręcznie wykonali aromatyczne ciasteczka z zachowaniem staropolskiej receptury. Pobyt w muzeum był niezwykle atrakcyjny, angażował i wprowadził również w tajniki zdobienia kolorowym lukrem gotowych wyrobów. Każdy wycieczkowicz wyszedł z tego miejsca z pamiątkami i oczywiście ze słynnymi toruńskimi piernikami. Rozstając się, rozmyślano, dokąd powiodą kolejne wycieczkowe drogi...
PO PASOWANIU DO BAJKOWEJ KRAINY
Pasowanie na ucznia oraz obchody DEN
Dnia 14 października (środa) w Zespole Szkół w Windzie miała miejsce podwójna uroczystość- pasowanie na ucznia oraz obchody Dnia Edukacji Narodowej.
Wychowankowie p. Marty Niskiej „zdali egzamin” przed komisją składającą się z Wielkiej Czarownicy i Krasnali i w nagrodę zostali pasowani na uczniów przez p. Iwonę Spodyniuk- dyrektora ZS w Windzie. Zarówno uczniowie jak i ich rodzice złożyli uroczyste ślubowanie. Od przybyłych gości i rodziców pierwszoklasiści otrzymali upominki- słodycze, książki i przybory szkolne. Na znak przyjęcia w poczet społeczności szkolnej dzieciom zostały także wręczone legitymacje uczniowskie.
W drugiej części uroczystości, poświęconej obchodom DEN, wystąpili uczniowie klas IV- V SP i I G przygotowani przez p. Małgorzatę Kłaczko- Dyjas i p. Alicję Olko. Z okazji Dnia Nauczyciela zaprezentowali program, w którym z przymrużeniem oka przedstawili dzień z życia szkoły. Doceniając trud codziennej pracy, dyrektor Iwona Spodyniuk wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi wręczyła podziękowania i upominki od Samorządu Uczniowskiego. Wyrazy uznania nauczycielom oraz życzenia sukcesów w życiu osobistym i zawodowym na ręce dyrektora szkoły złożył Ryszard Kozyra, Wójt Gminy Barciany.
Za to, że w tym szczególnym dniu zechcieli z nami być serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom: Wójtowi Gminy Barciany, radnym Rady Gminy Barciany, przedstawicielom Straży Granicznej, Koła Łowieckiego Kaczor, Gminnego Ośrodka Kultury i Rady Rodziców Zespołu Szkół w Windzie.
https://spwinda.edupage.org/album/?#gallery/281
Nasza szkoła w teatrze
Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia na scenie kina "Gwiazda"
zaprezentował ciekawe spektakle skierowane do różnych widzów."Baśnie Dalekiego Wschodu"
Sindbad Żeglarz zabrał najmłodszych uczniów naszej szkoły w barwną,
fascynująca podróż w świat baśni Dalekiego Wschodu."Szatan z siódnmej klasy"
Uczniowie klas IV- VI śledzili poczynania młodego detektywa Adama Cisowskiego,
który rozwikłał skomplikowaną zagadkę i odnalazł skarb z czasów wojen napoleońskich."Adam i Ewa- miłość w lietraturze"
A najstarsi uczniowie na teatralnej scenie obejrzeli ciekawy speklatl,
którego motywem przewodnim była miłość.
Kartoflowa przygoda w Jaskowej Dolinie
7 października uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią Martą Niską wybrali się na wycieczkę do Jaskowej Doliny w Dębianach. Błażej z babcią i mamą przygotowali dzieciom mnóstwo atrakcji.
Było ognisko, pieczenie kiełbasek i ziemniaków. W wielkim sadzie trampoliny, huśtawki, zjeżdżalnie,
no i drzewa, na które można było się wspinać. Były też zawody z ziemniakiem i gumakiem w tle. Każdy musiał pokonać snopkowy tor przeszkód. Wiele wrażeń wywarła na dzieciach wizyta w gospodarstwie wujka Błażeja. Oglądanie wielkich maszyn rolniczych i możliwość wsiadania do nich okazała się wielką atrakcją. Na koniec babcia czekała na wszystkich z pysznym ciastem drożdżowym i owocowym kompotem. Było pysznie, ciekawie i wesoło.
Nadrody Wójta i Przewodniczącej Rady Gminy wręczone
Podaczas sesji Rady Gminy dnia 1 października zostały wręczone Nagrody Wójta
i Przewodniczącej Rady Gminy. Są one corocznie przyznawane uczniom mającym wybitne osiagnięcia w nauce, sporcie i w konkursach artystycznych.
Osoby nagrodzone:
Oliwia Cis kl. IV- laureatka wojewódzkiego konkursu plastycznego
„Dbam o swoje bezpieczeństwo”Bartosz Baranowski kl. IV - I m-ce w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla dzieci „Bezpieczniej na wsi” – „Zwierzaki to nie pluszaki”
Jakub Szewczyk kl. IV- III m-ce w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla dzieci „Bezpieczniej na wsi” – „Zwierzaki to nie pluszaki”
Maja Zagórska kl. IV- laureatka wojewódzkiego konkursu plastycznego organizowanego przez Polski Związek Łowiecki „Zwierzyna wokół nas”
Krystian Ślipek kl. IV- II miejsce w ulicznym „Biegu Bartów”
Aleksandra Kuczewska kl. IV- wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie plastycznym „Morze Bałtyckie – Morze Przyjaźni”
Nikola Niska kl. V - wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie plastycznym „Morze Bałtyckie – Morze Przyjaźni”
Dawid Mocarski kl. V - wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie plastycznym „Morze Bałtyckie – Morze Przyjaźni”
Wiktoria Tucholska V- wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie plastycznym „Morze Bałtyckie – Morze Przyjaźni”
Bartosz Seges kl. VI - II miejsce i zakwalifikowanie do edycji polsko – litewskiej w XVI Ogólnopolskim konkursie plastycznym Państwowego Instytutu Geologicznego Gdańsk „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj,
dziś i jutro” – „Skrzydlaty eksperyment Ziemi”Adrianna Baranowska kl. I G- laureatka wojewódzkiego konkursu plastycznego organizowanego przez Polski Związek Łowiecki „Zwierzyna wokół nas”
Jakub Całkowski kl. I G - wyróżnienie w XVI Ogólnopolskim konkursie plastycznym Państwowego Instytutu Geologicznego Gdańsk „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” – „Skrzydlaty eksperyment Ziemi”, maksymalna ilość punktów z języka polskiego i matematyki na sprawdzianie klas VI.
Prezes Stowarzyszenia "Barciańska Inicjatywa Oświatowa" Witold Bogdanowicz wręczył
7 uczniom naszej szkoły stypendia ufundowane najwybitniejszym uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z Gminy Barciany. Z rąk Prezesa stypendia odebrali:
Julia Kułak
Nikola Niska
Wiktoria Tucholska
Radosław Sowa
Hubert Wardak
Joanna Błażewicz
Wiktoria Ślipek
Dzień Chłopaka w naszej szkole
DZIEŃ CHŁOPAKA W PIERWSZEJ KLASIE
30 września w pierwszej klasie uczniowie świętowali Dzień Chłopaka.
Mamy z dziewczynkami i Panią Martą przygotowały poczęstunek i prezenty dla chłopców. Dźwięki MAKARENY porwały do tańca nie tylko dzieci, ale również mamy. Na ławkowej scenie każdy mógł zaprezentować swoje wokalne i taneczne możliwości. Zabawom nie było końca.Świętowały również pozostałe klasy.
Fotorelacja z Dnia Chłopaka...
Spotkanie kl. I G z policjantką
Na zajęcia doskonalenia zawodowego w kl. I G została zaproszona absolwentka naszej szkoły, Emilia Górska, obecnie funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.
Zaproszony gość opowiedział o predyspozycjach, które musi posiadać kandydat do służby oraz
o pożądanych kierunkach kształcenia. Jednak znaczną część spotkania sierżant Emilia Górska poświeciła bezpieczeństwu na drodze, ponieważ pracując w Zespole Ruchu Drogowego, ma kontakt
z dramatycznymi sytuacjami spowodowanymi brawurą i nieodpowiedzialnością.
Uzmysłowiła uczniom zagrożenia i niebezpieczeństwa, jakie czyhają na drodze, gdy zachowaniem przestaje kierować rozsądek i rozwaga.
Cisza panująca w klasie była potwierdzeniem wrażenia, jakie na uczniach wywarło to spotkanie.
Europejski Dzień Języków
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Ma ono przypominać o korzyściach płynących ze znajomości wielu języków i zachęcać do ich nauki – nieważne, czy po to, by łatwiej znaleźć pracę, móc porozumieć się na zagranicznym wyjeździe, poznać obcą kulturę, czy też dla samej satysfakcji z opanowania nowego języka.
Z tej okazji najmłodsi wychowankowie naszej szkoły uczyli się zwrotów grzecznościowych po włosku, francusku, szwedzku, ukraińsku, niemiecku, litewsku, czesku, hiszpańsku i duńsku. Poznali symbole narodowe tych państw oraz obejrzeli bajkę w języku angielskim pt. „Cracow Dragon”. W klasach 4 – 6 odbyły się prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów. Natomiast gimnazjaliści przygotowali plakaty.
Album fotograficzny: https://spwinda.edupage.org/album/
POPOŁUDNIE Z MAMĄ I TATĄ
Wycieczka do Reszla
Wychowawczyni klasy II, Urszula Dziadyk- Ruś, była inicjatorką wyjazdu do fabryki mebli „Mebelplast” w Reszlu. Uczniowie klas II i IV dzięki wizycie w fabryce poznali cykl produkcyjny mebli tapicerowanych. Z zainteresowaniem słuchali i obserwowali poszczególne etapy powstawania przedmiotów codziennego użytku, zadawali pytania i dociekali szczegółów produkcji.
Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili reszelski zamek. Podziwiali z wieży widokowej gotyckiej warowni miejski pejzaż oraz udali się do mrocznych lochów, by móc poczuć tajemniczą aurę XIV- wiecznego zamczyska. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć uczniowie wraz z wychowawczyniami przejechali do Świętej Lipki, gdzie w Sanktuarium Maryjnym wysłuchali koncertu organowego.
Zakupione pamiątki zapewne długo jeszcze będą przypominały wycieczkowiczom atrakcje wyprawy.
Spotkanie integracyjne
Wiele atrakcji mieli uczniowie klas IV SP i I G podczas spotkania integracyjnego, które miało miejsce 18 września. Wspólne gry i zabawy na placu rekreacyjnym w Skierkach oraz ognisko z kiełbaskami były I etapem spotkania. Następnie uczestnicy szybkim marszem, z powodu nadchodzącego zmierzchu, pokonali dwukilometrową trasę do szkoły. Na miejscu odbyło się krótkie spotkanie z funkcjonariuszem policji. Kolejnymi atrakcjami były gofry przygotowane przez jedną z mam i seans filmowy w kinie „ Relaks”. Jednak gwoździem programu był nocleg w szkolnych salach.
Wychowawczyni obydwu klas, Małgorzata Kłaczko – Dyjas, miała jedną z dłuższych nocy, bowiem jej wychowanków rozpierała energia, uniemożliwiająca zaśnięcie. Wspólne śniadanie i sprzątanie zakończyło pobyt i uczniowie pod opieką rodziców rozjechali się do domów.
Leśna Szkoła
Nadleśnictwo Srokowo, od kilku lat współpracujące z naszą szkołą, zaprosiło uczniów klas IV i V do Leśnej Szkoły w pobliżu leśniczówki Dąbrowa, położonej nieopodal jeziora Mój. Uczniowie pod kierunkiem pani Ireny Dziadoń, specjalistki ds.ochrony lasu, przemierzyli odcinek ścieżki dydaktycznej. Po drodze mogli obserwować zmiany zachodzące w środowisku leśnym. Przy tablicy dydaktycznej zapoznali się z gatunkami roślin i zwierząt zamieszkujących lasy Nadleśnictwa, a pasjonaci wędkarstwa zainteresowali się gatunkami ryb w jeziorze Mój.
Jednak najwiekszą atrakcją okazał się Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski, który odbywał się w pobliżu leśniczówki. Wszyscy z olbrzymim zainteresowaniem obserwowali pracę artystów. Ich dzieła tworzone na świeżym powietrzu, z surowego drzewa, wzbudziły podziw, a praca rzeźbiarzy intrygowała ze względu na materiał, temat, jak i narzędzia, jakimi się posługiwali. Uczniowie uczestniczyli w dziele tworzenia - obserwwali kolejne etapy powstawania rzeźb, zadawali pytania twórcom, fotografowali ciekawe prace.
Wspólne ognisko, podczas którego można było podzielić się wrażeniami, zakończyło tę niezwyczajną lekcję przyrody.
Podziękowania rodzicom uczniów klasy I
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
We wtorek 1 września po letnim odpoczynku w naszej szkoły zabrzmiał pierwszy dzwonek. Obecnych na apelu przywitała dyrektor szkoły Iwona Spodyniuk. Życzyła uczniom dobrych wyników w nauce, rodzicom wytrwałości a nauczycielom realizacji zamierzonych celów. Po apelu odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami.
Album fotograficzny: https://spwinda.edupage.org/album/
PLAN LEKCJI 2015/2016
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
1. 8.30 - MSZA ŚWIĘTA
2. PO MSZY SPOTKANIE W SALI GIMNASTYCZNEJ
3. SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI W KLASACH
4. ROZWOZY DO DOMU
Archiwum Aktualności