Uczniowie klasy III gimnazjum, Adrianna Baranowska, Martyna Zborowska i Radosław Sowa, wzięli udział z Panią Dyrektor Iwoną Spodyniuk i wychowawczynią Panią Małgorzatą Kłaczko - Dyjas w uroczystości na Lotnsku Wilamowo upamiętaniającej tragiczne wydarzenia sprzed 8 lat mające miejsce 10 kwietnia pod Smoleńskiem.
Data ta na zawsze zapisała się w historii losów państwa polskiego, to niewyobrażalna tragedia rodzin 96 członków delegacji lecącej oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia to pamiętny dzień dla każdego Polaka, to dzień przypominający dramatyczne losy prezydenckiego samolotu TU-154.
O godzinie 8:41 na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo rozległ przejmujacy dźwiek syren alarmowych, upamiętniający śmierć pasażerów prezydenckiego samolotu, z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i wciagnięciu flagi państwowej na maszt została w przejmujacej ciszy odczytana lista 96 członków delegacji, którzy zginęli na smoleńskiej ziemi. Po Apelu Pamięci przywołującym ofiary walk narodowo- wyzwoleńczych na przestrzeni wieków została oddana salwa honorowa. Następnie licznie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wiazanki pod obeliskiem upamiętniającym dramat państwa polskiego, który rozegrał się przed 8 laty.
Organizatorzy zadbali o to, by uroczystość odbyła się w wielkim skupieniu, powadze i podniosłej atmosferze.
Aktualności
UDZIAŁ DELEGACJI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WINDZIE W OBCHODACH ROCZNICY KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM
DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI
Wielkim powodzeniem zakończyła się w naszej szkole akcja
DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI.
Włączyła się w nią cała społeczność szkolna: nauczyciele, dzieci i ich rodzice, oraz dziadkowie. Na początku powstały plakaty promujące akcję, które zachęcały do zbiórki elektrośmieci w pobliskim sklepie, w szkole, na stronie internetowej szkoły, oraz na stronie Facebook Rady Rodziców.
Wkrótce do akcji ruszyły również zastępy ochotnicze EKOLOGICZNYCH ZWIADOWCÓW, którzy roznosili ulotki do każdego domu, w każdej miejscowości należącej do naszego okręgu szkolnego Ponadto rozdzwoniły się telefony rodziców, którzy sami zajęli się odbiorem elektrośmieci od sąsiadów ze swojej miejscowości i przywozem do pierwszego punktu zbiórki, który znajdował się przy szkole. Z inicjatywy Pani Sołtys Ogródek, właśnie w Ogródkach utworzono drugi punkt zbiórki. Wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Przy szczytnym celu, jakim jest DBANIE O PLANETĘ, NA KTÓREJ ŻYJEMY odbyły się wiosenne porządki domostw i gospodarstw.
BARDZO DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA WIELKIE ZAANGAŻOWANIE I WSPARCIE AKCJI, ORAZ ZASZCZEPIANIE W POCIECHACH DUCHA EKOLOGICZNEGO,
BO PRZECIEŻ ZIEMIA, TO NASZ WSPÓLNY DOM.
Podsumowując, zebraliśmy:
- 2662 kg zużytego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego
i otrzymaliśmy bon w wysokości 533 zł do wykorzystania na nagrody rzeczowe u Partnerów organizatora przedsięwzięcia Green Office Ecologic Spółka z o.o.
„Młodzież Zapobiega Pożarom” 2018
4 kwietnia 2018r. w Urzędzie Gminy w Barcianach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięły udział wszystkie szkoły naszej gminy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z dwóch kategorii: szkoła podstawowa: Kacper Główka, Julia Kułak i Jakub Zapadka oraz gimnazjum: Tomasz Ożga, Radosław Sowa i Maciej Jasek. Uczestnicy rozwiązywali test z zakresu tematyki ratownictwa i pożarnictwa.
Po uzyskaniu jednakowej liczby punktów, zacięta dogrywka o 3 miejsce odbyła się pomiędzy Radkiem i Maćkiem. Jednak to Maciek okazał się zwycięzcą.
Wszystkim wygranym i uczestnikom konkursu pogratulował i wręczył nagrody Wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI W MOŁTAJNACH
" POEZJA TO MAGIA, POEZJA TO CZARY, MIEJSCE NIEZWYKŁE, AŻ NIE DO WIARY"
pod takim hasłem odbył się w Mołtajnach I Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Bartek Nowicki i Klaudia Kustra z klasy I,
Julia Derbin i Nikola Ramotowska z klasy II,
Weronika Nowicka i Laura Wardak z klasy III.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali przygotowane wcześniej wiersze.
Byliśmy bardzo dumni z naszych podopiecznych.
W gronie zwycięzców znalazły się Weronika Nowicka z klasy III, która zajęła I miejsce i Klaudia Kustra z klasy I- miejsce III.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w następnych konkursach recytatorskich.
DARY LASU- konkurs plastyczny
„Tam, gdzie pośród drzewek łąka się zieleni,
a kamyk w strumyku blaskiem słońca mieni
– żyją różne małe i większe stworzenia,
które w wielkim lesie szukają schronienia………Las jest dużym domem.
Razem w nim mieszkają.
Po grzybki, jagódki
chętnie zapraszają.”Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przygotowali prace na konkurs plastyczny. Tym razem na konkurs „Dary lasu” zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie w ramach Festiwalu Ekologicznego „Czysty Powiat”. Za pomocą różnych technik plastycznych przedstawili bogactwo, jakim nas obdarowuje las.
TOBIE CHÓR ANIOŁÓW ŚPIEWA ...ALLELUJA!
„Tobie chór aniołów śpiewa … Alleluja” pod takim hasłem, 28 marca odbyło się w naszej szkole przedstawienie wielkanocne, przygotowane przez panią Joannę Krzywiec-Czejdo. Uczniowie klasy 3 SP wystawili spektakl opierający się na biblijnych opisach Zmartwychwstania Pańskiego, w którym we zruszający sposób skłonili zebranych do refleksji nad sensem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Widowisko zakończył wspólny taniec społeczności szkolnej do pieśni uwielbienia:”Jezus Chrystus moim Panem jest”.
WESOŁEGO ALLELUJA !!!
WYRÓŻNIONE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM
Fundacja BGK ogłasiła wyniki konkursu na projekt kartki wielkanocnej.
Wśród laureatów znalazły się również uczennice z nasze szkoły.
Weronika Nowicka i Asia Czyżewska z kl. III,
oraz Wiktoria Sokołowska z kl.I.GRATULUJEMY I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW !!!
MAMY SWOICH LAUREATÓW
Wielkanocny konkurs plastyczny KĘTRZYŃSKIEGO CENTRUM KULTURY
Pisanki, kraszanki, wypieki, stroiki, palmy, ozdoby i kartki świąteczne królowały na konkursowych pracach."Celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczej i fantazji, inspirowanie do aktywności twórczej dzieci, młodzieży i dorosłych, kultywowanie i podtrzymanie tradycji oraz zwyczajów Świąt Wielkanocnych. Konkurs był otwarty dla wszystkich zainteresowanych bez ograniczeń wiekowych. Wpłynęło 260 prac
20 marca komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich prac przyznała nagrody rzeczowe za I, II, III miejsce oraz nagrody ogólne (wyróżnienia) w poszczególnych kategoriach konkursowych.”
OTO LAUREACI Z NASZEJ SZKOŁY:KATEGORIA: „PALMY WIELKANOCNE”
II miejsce: Adam Kustra kl. V
Wyróżnienie: Zerówka- praca zbiorowa
KATEGORIA: „OZDOBY WIELKANOCNE”
Wyróżnienie: Joanna Czyżewska kl. III
KATEGORIA: „POCZTÓWKI WIELKANOCNE”
III miejsce: Oliwia Turko
Wyróżnienia: Błażej Jasek, Dominik Kaczmarek,
Rafał Proniewski- kl. III
Wiktoria Sokołowska, Bartosz Nowicki-kl.I
KATEGORIA: „STROIKI , INNE OZDOBY WIELKANOCNE”
III miejsce: Barbara Czerwonka- zerówkaOGROMNE GRATULACJE !!!
ŻEGNAJ ZIMO ! WITAJ WIOSNO !
„ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO!”
Z takim hasłem uczniowie klas 0- 3 i przedszkola razem ze swoimi paniami udały się w barwnym korowodzie, aby przepędzić złą zimę i przywitać wiosnę. Dzieciaki obserwowały budzącą się do życia przyrodę – w przydomowych ogródkach zakwitły już krokusy i przebiśniegi, a na leszczynach i wierzbach pojawiły się bazie.
Nie mogło zabraknąć marzanny – symbolu złej zimy.
Obrzęd topienia marzanny to dawny zwyczaj ludowy, którego celem było odpędzenie zimy i przyspieszenie nadejścia wiosny. Słomiana kukła, zwana marzanną symbolizuje złowrogą, niechcianą zimę. Dawniej wierzono, że kukła wrzucona do rzeki odpłynie wraz z krą do morza i tym samym zostanie odegnana zima. Czasami też marzannę palono na polu w ognisku. Zaraz po tym obrzędzie witano wiosnę gaikiem, zwanym też maikiem.
Dzieci razem ze swymi marzannami udały się na pobliską łąkę i tam pożegnaliśmy nasze kukły. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, pełni nadziei, powitaliśmy wiosnę kolorowymi gaikami. Mamy nadzieję, że zadomowi się u nas na dobre, a zła zima już nie wróci.
ZAKŁADAMY SZKOLNY OGRÓDEK
Bardzo tęsknimy za ciepłem, za wiosną, za zielenią. Zima mocno się szarogęsi i nie chce ustąpić wiośnie. Postanowiliśmy wpuścić wiosnę do naszej szkoły, bez zgody zimy. Założyliśmy szkolny ogródek.
Pracy było co niemiara.
Klasa pierwsza, druga i trzecia wzięły się do pracy, jak na prawdziwego ogrodnika przystało. Nad wszystkim czuwał nasz ekspert ogrodniczy- pani Marta Gastołek. Dzieciaki przygotowały ziemię, watę, doniczki i blaszki w których wysiewały i sadziły warzywa i kwiaty.
W naszym szkolnym ogródku wyrosną min. krokusy, mieczyki, maciejka, rzeżucha, szczypior, sałata, fasola, groch, rzodkiewka, słonecznik ozdobny, kiełki, ogórki , dynia, czy koper.Po zajęciach praktycznych wspólnie ustaliliśmy zasady prowadzenia ogródka na parapecie.
Pozostało otoczyć nasze roślinki ogrodniczą opieką, cierpliwie czekać i obserwować jak rosną.
Aby udokumentować nasze obserwacje założymy dzienniki obserwatora- ogrodnika, zrobimy też zdjęcia. Planujemy, jak się ociepli przesadzić niektóre rośliny do ogródka na zewnątrz.
WIELKANOCNY KONKURS KĘTRZYŃSKIEGO CENTRUM KULTURY
Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace plastyczne na WIELKANOCNY KONKURS zorganizowany przez Kętrzyńskie Centrum Kultury. Powstały ciekawe kartki wielkanocne, palmy i stroiki. Do konkursu przystąpili uczniowie z zerówki, klasy pierwszej, trzeciej, czwartej, piątej i siódmej. Życzymy powodzenia !
KANGUR MATEMATYCZNY
KANGUR MATEMATYCZNY
15 marca 2018 roku odbyła się XXVII edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Konkurs ten został wpisany w 1994 roku do kalendarza imprez UNESCO, od lat odbywa się pod patronatem Rady Europy.
Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” w niezawodny sposób integruje dzieci i młodzież całego świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie niemal wszystkich krajów Europy, oraz uczniowie z Chin, Kanady, Australii, Rosji, RPA rozwiązują takie same zadania. Konkurs ten stał się sprawdzoną formą szerokiej popularyzacji matematyki wśród młodzieży szkolnej i przyczynia się do wzbudzenia zainteresowania tym przedmiotem.
Konkurs odbywa się w następujących grupach (w zależności od klasy):
- Żaczek: klasa 2,
- Maluch: klasy 3 i 4,
- Benjamin: klasy 5 i 6,
- Kadet: klasy 7 i 2 klasa gimnazjum
- Junior – klasy 3 gimnazjum, I liceum i technikum, I, II, III zasadniczej szkoły zawodowej ;
W tym roku naszą szkołę reprezentowali Filip Buńko kl. III, Rafał Proniewski kl. III , Kornelia Kowalczyk kl. IV i Arkadiusz Królikowski kl..III G . Po zakodowaniu pierwszej strony, uczestnicy przez 75 minut rozwiązywali zadania wymagające logicznego i niestandardowego sposobu myślenia. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali zabawkę edukacyjną – „zakręcone druciki”.
Szkolną koordynatorką konkursu była pani Alina Jasionek.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA - REMA RESZEL
W ramach PROGRAMU WSPOMAGANIA UCZNIÓW W WYBORZE ZAWODU „LABORATORIUM”, uczniowie kl. II i III gimnazjum udali się 9 marca do Reszla, do zakładu pracy REMA będącego jednym z największych w Polsce producentów obrabiarek do drewna i materiałów drewnopochodnych oraz największym krajowym producentem pilarek formatowych. Zwiedzając hale produkcyjne, pod kierunkiem jednego z głównych technologów, uczniowie zapoznawali się ze specyfiką pracy na kolejnych stanowiskach i obserwowali pracę zarówno ludzi jak i maszyn. Fascynującym się wydał fakt, że w REMIE powstają urządzenia, które są projektowane i konstruowane w miejscowym biurze projektowym. To efekt pracy programistów, konstruktorów, technologów i wielu pracowników fizycznych o licznych specjalizacjach, między innymi frezerów, odlewników, pilarzy czy tokarzy. W trakcie wycieczki można było również prześledzić proces marketingowy, prowadzony przez jednego z pracowników działu handlowego. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że z niewielkiego miasteczka, jakim jest Reszel, wyjeżdżają wysoko wyspecjalizowane maszyny w różne regiony Europy, a także Azji.
Ciekawostką okazał się również fakt, że na jednej z hal produkcyjnej, przy obsłudze młota pneumatycznego pracowała kobieta.
TEATR MŁODEGO POKOLENIA z Białegostoku z gościną w naszej szkole
Molierowski „Skąpiec” zagościł w naszej szkole na zaimprowizowanej scenie w sali gimnastycznej
12 marca, a to za sprawą Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku.
Starsi uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści mogli podziwiać kunszt aktorski trójki wykonawców, wcielających się w role sześciorga bohaterów komedii francuskiego dramatopisarza. Dodatkowo maski, dekoracja, stroje z epoki, ruch sceniczny i świetna dykcja aktorów oddawały klimat siedemnastowiecznej rzeczywistości, obnażając naiwność, obłudę, egoizm i chciwość bohaterów. Uwspółcześniony język i kontakt z publicznością pozwoliły przybliżyć uczniom niełatwy tekst lektury obowiązkowej, jej problematykę i uświadomić ponadczasowy charakter.
To była ciekawa i pouczająca lekcja!
DZIEŃ KOBIET W III KLASIE
Tradycyjnie chłopcy z trzeciej klasy zorganizowali swoim klasowym kobietom- DZIEŃ KOBIET. Były prezenty, poczęstunek, muzyka i dużo zabawy. Z pewnością dziewczyny czuły się wyjątkowo. Na koniec wszystkie „kobiety” z trzeciej klasy zapozowały na „szkolnej ściance”.
Dzień Kobiet w zerówce
"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek"Zbigniew Jeżyna
8 marca to wyjątkowy dzień w roku, bo dziś swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe .Chłopcy z „zerówki” nie zapomnieli dzisiaj o swoich koleżankach z grupy. Jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, odświętnie ubrani - obdarowali swoje koleżanki miłymi życzeniami i drobnym upominkiem.
PROJEKT KARTKI WIELKANOCNEJ
Wraz ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi pojawiają się wielkanocne wyzwania. Tym razem był to projekt kartki wielkanocnej na konkurs zorganizowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego. Konkurs skierowany był do dzieci z klas I-III. Z każdej szkoły można było wysłać tylko pięć projektów. Po szkolnych eliminacjach do Warszawy zostały wysłane prace: Weroniki Nowickiej z III klasy, Joanny Czyżewskiej z III klasy, Bartosza Achimowicza z III klasy, Klaudii Kustry z I klasy i Wiktorii Sokołowskiej z I klasy.
POWODZENIA WAM ŻYCZYMY !!!
GODŁO POLSKI NA PRZESTRZENI WIEKÓW
W związku ze zbliżającymi się obchodami 100- lecia Niepodległości Polski
Marszałek Senatu RP oraz Kancelaria Senatu zaprosili szkoły do udziału w konkursie plastycznym „Orzeł Biały- Nasza Duma”.
Celem konkursu jest kształtowanie wśród uczniów postaw obywatelskich i patriotycznych, wrażliwości na znaczenie symboli narodowych, a także rozwijanie ciekawości historycznej
i artystycznej.
W konkursie mogły wziąć udział tylko trzy prace z całej szkoły.
W szranki z uczniami z całej Polski staną: Julia Kułak z kl. VII,
Bartosz Baranowski z kl. VI, oraz Kinga Rycerz z kl. IV.
Julia przygotowała przepiękną, bardzo okazałą instalację, Bartek bogaty w różnorodność materiału kolaż, natomiast Kinga skupiła się na rysunku
i malarstwie. Wszystkie prace zaowocowały w bogactwo informacji historycznych dotyczących godła naszego państwa.
NASZE ZMAGANIA Z GRAFIKĄ KOMPUTEROWĄ
Archiwum Aktualności