Aktualności
GRALIŚMY W 27 FINALE WOŚP
KIERMASZ DLA WOŚP
W dniach 13-14 grudnia 2019r. odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Przy wsparciu rodziców, uczniów i nauczycieli na kiermaszu można było nabyć różne artykuły; od przepysznych ciast po drobne upominki i wyroby rękodzieła artystycznego. Zebraliśmy 874zł. Całą kwotę przeznaczyliśmy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serdecznie wszystkim dziękujemy.
Konkurs kolęd i pastorałek w Mołtajnach
11 stycznia odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Mołtajnach. Wzięło w nim udział wielu wspaniałych solistów oraz zespoły. Naszą szkołę reprezentowali najmłodsi.
Dziewczynki z zerówki: Magda Błażewicz, Natasza Dudzińska, Lena Gałązka, Martyna Boćkowska i Gabrysia Szmyglewska pod kierunkiem Alicji Olko zaśpiewały pastorałkę „Spojrzały aniołki w niebieski kalendarz” i w swojej kategorii wiekowej zdobyły I miejsce. Klasa II i III pod kierunkiem p. Uli Dziadyk- Ruś zaprezentowała pastorałki: „Powitajmy Go” „On jest Królem” , którą zaśpiewali Bartek Nowicki, Mateusz Gastołek, Marcel Wardak, Elena Łukasiewicz, Klaudia Kustra zajmując I miejsce. Mieliśmy też swoje solistki: Klaudia Kustra z klasy II zaśpiewała pastorałkę „Do stajenki" i zajęła I miejsce, a Kornelia Kowalczyk reprezentowała klasę V śpiewając „Mario, czy już wiesz” i zajęła II miejsce.
PTASIA STOŁÓWKA
Co roku, przed zimą wiele gatunków ptaków odlatuje do ciepłych krajów.
Bociany, wilgi i jaskółki udają się w daleką podróż do Afryki. Szpaki i zięby spędzają zimę na zachodzie i południu Europy. Są też takie gatunki ptaków, które na zimę przylatują do nas z północy, na przykład jemiołuszka.
Natomiast zawsze zimę spędzają w naszym kraju: sójki, sikory, dzięcioły, puszczyki, sówki, wróble, mazurki.Niestety zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Na dworze jest zimno, a pod okrywą śniegu ciężko znaleźć pożywienie. Dlatego aby pomóc ptakom przetrwać ten niekorzystny czas powinniśmy je dokarmiać.
My przy naszej szkole mamy PTASIĄ STOŁÓWKĘ, w której dbamy o ptasich gości. Chętnie ich dokarmiamy i ukradkiem obserwujemy przez klasowe okna. Dokarmianie to nie wszystko, trzeba wiedzieć jak to robić, aby ptakom nie zaszkodzić.
APELUJEMY O MĄDRE DOKARMIANIE PTAKÓW !!!
O czym należy pamiętać podczas dokarmiania ptaków?
- Ptaki dokarmiamy tylko wtedy, gdy zima jest śnieżna i mroźna.
- Ptaki przyzwyczajają się do stałej dostawy pokarmu, więc jeśli już zaczynamy je dokarmiać, powinniśmy to robić regularnie przez całą zimę!
- Karmniki należy umieszczać w miejscach zacisznych i niedostępnych dla takich drapieżników jak koty.
- W karmniku należy utrzymywać czystość.
Czym karmić ptaki?
- Dla ptaków wróblowatych (wróble, kowaliki, dzwońce) najlepszym pokarmem są ziarna zbóż i nasiona (słonecznik, siemię lniane, proso, pszenica). W sklepach zoologicznych można też kupić gotowe mieszanki takiego pokarmu.
- Sikorkom możemy wywiesić kawałek surowej i niesolonej słoninki, jednak po 2-3 tygodniach powinniśmy ją zdjąć, gdyż zjełczała może zaszkodzić!
- Kosy i kwiczoły bardzo chętnie zjedzą daktyle, rodzynki, pokrojone w cząstki jabłka lub rozłupane orzechy włoskie.
- Ptakom wodnym najlepiej podawać surowe lub gotowane (bez soli!) warzywa, a także takie produkty jak ziarna, kasze, płatki owsiane.
- Nie zapominajmy o wodzie! Szczególnie przy mroźnej pogodzie ważne jest umieszczenie pojemników z wodą, którą ptaki będą pić.
- Naturalnym pokarmem dla ptaków są owoce i nasiona roślin, dlatego w miarę możliwości możemy z myślą o ptakach sadzić w naszych ogródkach takie rośliny jak jarzębina, kalina, głóg, dzika róża, czarny bez i inne. Nie ścinajmy kwiatów, bo pozostawione na nich nasiona są chętnie zjadane przez naszych skrzydlatych przyjaciół.
Przedsiębiorczy w Warszawie
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów
z najstarszych klas pod opieką 3 nauczycielek wyjechała na dwudniową wycieczkę do Warszawy, by zgłębiać tajniki przedsięwzięć biznesowych. Dlatego też jednym z zasadniczych punktów programu była wizyta w Centrum Pieniądza NBP.
Tu uczniowie mogli nie tylko wysłuchać interesujących wykładów podczas zwiedzania ekspozycji, lecz również zweryfikować swą wiedzę, a także nią się wykazać. W tym momencie zaprocentowało wcześniejsze przygotowanie zdobyte podczas warsztatów, spotkań i wycieczek przeprowadzonych podczas realizacji projektu „Niepodległa – przedsiębiorcza, to brzmi dumnie”. Wyjazd do Warszawy był finalnym działaniem przewidzianym w projekcie
i sfinansowanym w zasadniczej części ze środków NBP.
Młodzież dodatkowo odwiedziła Sejm RP,
Muzeum Ziemi,
odbyła spacer uliczkami Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia, zachwycając się urokliwą świąteczną scenerią.
Niesamowite wrażenie zrobił również seans filmowy w kinie IMAX.
Bogaty program wycieczki pozwolił na zdobycie dodatkowej wiedzy zarówno ekonomicznej, jak i historycznej i przyrodniczej.
GRUDNIOWE ŚWIĘTOWANIE
Wigilijny stół, bożonarodzeniowe dekoracje, wspólne śpiewanie kolęd i przedstawienie jasełkowe- to wszystko miało miejsce w minioną środę w sali gimnastycznej, która na ten czas przybrała zgoła niecodzienny charakter.
Grudniowe uroczyste świętowanie społeczności szkolnej to już wieloletnia co roku wzbogacana tradycja. Tym razem nowatorskie okazały się jasełka, bowiem oprócz historii narodzin Pana Jezusa została przedstawiona scena przybycia współcześnie żyjących do wrót św. Piotra.
I tu dramaturgia sięgnęła zenitu, ponieważ nikt z licznie przybyłych nie dostąpił zaszczytu przestąpienia bram niebieskich z racji grzesznego życia na ziemi.
Widzowie, wśród których byli również zaproszeni gości, z zapartym tchem oglądali i słuchali wykonawców. Refleksja przeplatała się z humorem, a tradycja ze współczesnością. Chór zachęcił do wspólnego śpiewania skocznymi rytmami kolęd i pastorałek.Na scenie wystąpił również duet gitarowy- Pani Alicja Olko z Patrykiem Kustrą –
z kolędą „Lulajże Jezuniu”. Po wspólnej modlitwie prowadzonej przez Księdza Proboszcza Stanisława Sienickiego przystąpiono do kosztowania wigilijnych potraw.
Jeszcze po zakończeniu uroczystości wielu towarzyszyły skoczne rytmy i słowa pastorałki:
„Świeci gwiazda migotliwie
Narodził się Bóg prawdziwie
Na świecie, na świecie, na świecie”.
WIZYTA U ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
W samym środku Mazurskiej Krainy w Centrum Aktywnego Wypoczynku Gwarek w Pięknej Górze znajduje się niesamowite miejsce - Przystań Świętego Mikołaja. Uczniowie klas 0-III mieli okazję przekonać się o tym sami. W mikołajki tj. 6 grudnia 2018r. wraz z wychowawczyniami udali się do tego magicznego miejsca. A tam... Elfy witały dzieci już przy autokarze. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i ze swoimi Elfami - przewodnikami ruszyli do różnych komnat, w których czekało na nich mnóstwo atrakcji. Odwiedzili Plac Zabaw im. Rudolfa Czerwononosego, obejrzeli przedstawienie w Elfim Teatrze. W Elfowej ciemni dzieci miały okazję sprawdzić, co dzieje się gdy gaśnie światło. Ciekawe były też eksperymenty, nie tylko z lodem. Niesamowite wrażenia pozostały po spotkaniu z samym Mikołajem w jego komnacie. Mikołaj uruchomił grzecznościomierz. Zdradził też tajemnicę , jak dostaje się do domów, gdy roznosi prezenty. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. To był dzień pełen atrakcji, który pozostanie w pamięci na długo.
Bożena Lilienthal
Pomysły na własny biznes
Nasi uczniowie prze wiele tygodni zgłębiali wiedzę dotyczącą przedsiębiorczości, brali udział w lekcjach poświęconych historii pieniądza, wykonali własne prezentacje poświęcone ewolucji środków płatniczych na przestrzeni dziejów. Wyszukiwali i analizowali informacje związane z postępem gospodarki i ekonomii po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Efektem tej pracy były plakaty nawiązujące do omawianych treści, szczególnie tych związanych z dwudziestoleciem międzywojennym. Wystawki w klasach i na korytarzach były dostępne dla innych uczniów, rodziców i nauczycieli. Każda z klas biorących udział w Projekcie musiała również stworzyć biznesplan swojej firmy. Oczywiście na początku była burza mózgów, poszukiwanie pomysłu na firmę, ścieranie się, a w końcowym efekcie powstały propozycje własnych biznesów. Zgłoszone biznesplany zostały ocenione przez komisję konkursową. Najlepszy okazał się pomysł - „Nad jeziorkiem” - firma o charakterze rekreacyjnym. Pozostałe biznesplany były również interesujące. ( „Prezentex” – firma oferująca prezenty na każdą okazję, „Akademia Sportu Żaczek” – szkółka sportowa dla młodych, zdolnych piłkarzy, „Masno fest the gaming masters” – firma produkująca akcesoria dla graczy i fanów e- sportu, „Musująca przyjemność” - sklep z produktami do relaksu w zaciszu własnej łazienki. Wsystkie pomysły na własną firmę zostały nagrodzone. Gratulujemy kreatywności i znajomości podstaw przedsiębiorczości.
IN NATURE WE LEARN
SZLACHETNA PACZKA GOTOWA
Wcześniej miałam nadzieję, a teraz już wiem, że SZLACHETNA PACZKA przez nas przygotowana wywołała na twarzach obdarowanych Pani Joli i Pani Marii uśmiech i wzruszyła do łez. Dla takich chwil warto żyć. Warto pomagać, ale też warto poruszać w sercach dobrych ludzi chęć do pomagania. Dziękuję wszystkim DARCZYŃCOM za pomoc w tworzeniu paczki, za wielką wrażliwość, bezinteresowność i szczodrość.
W przygotowanie paczki ze Szkołą Podstawową w Windzie zaangażowali się:
-uczniowie, rodzice, nauczyciele
-dział logistyki firmy PHILIPS
-Sklep GROSZEK- M. Zapadka, I. Groch- Barciany
-ANITECH-Kętrzyn
-Sklep ogólnospożywczy-A.P. Pękalscy- Barciany
-Pracownia Krawiecko- Florystyczna- A. Baranowska- Winda
-Sklep spożywczo- przemysłowy- P.D. Wardak- Ogródki
-Sklep odzieżowy MAX- Olsztyn
-Hurtownia Natalia – Kętrzyn
-Hurtownia Tkanin KATEL –Olsztyn
oraz
-Pani Sylwia Kowalczyk
-Pani Marta Domańska
-Pani Danuta Zaremba
-Pani Renata Kliszewicz
-Pani Czesława Stanicka
Koordynator zbiórki SZLACHETNA PACZKA
w Szkole Podstawowej w Windzie-
Marta Niska
Pozwolę sobie umieścić list, który otrzymałam od wolontariuszki Marty Jurgiełajtis- osoby mającej bezpośredni kontakt z obdarowaną przez nas rodziną. Marta poznała obie Panie dużo wcześniej, można powiedzieć, że była osobą „POMOSTEM” pomiędzy nami, znała dobrze sytuację rodziny i dzięki temu mogliśmy spełnić większość potrzeb i ich marzeń. Tobie Marto również dziękuję.
„Ilość prezentów była zdumiewająca. Wnoszenie ich wszystkich na trzecie piętro, mimo nakładu energii jakiej potrzebowało, było bez dwóch zdań tego warte. Z każdym kursem od busa do drzwi Pani Joli zdumienie i krępacja na twarzy naszej bohaterki było coraz bardziej widoczne. W pokoju, do którego wnosiliśmy paczki na wersalce przysiadła Pani Maria, która już od pierwszej chwili ocierała płynące powoli łzy. Była szczęśliwa, co było łatwo rozpoznawalne po spokojnym uśmiechu na jej twarzy.
Żadna z kobiet nie wiedziała od czego zacząć. Od największych kartonów powoli przechodziłyśmy do mniejszych, po drodze oglądając każdy przedmiot.
Cechą Pani Marii jest częste nawiązywanie do przeszłości, więc z nienacka zaczęła wspominać straszne czasy powojenne oraz opisywać wiele cierpień. Z żalem mówiła, że kiedyś nikt im nie pomagał, a z wdzięcznością patrzyła na nas i życzyła, aby każdemu kto przyczynił się do ich szczęścia wszystko wynagrodził Bóg w zdrowiu, radości i wielu innych rzeczach, powtarzając to nam od początku do końca spotkania.
Ciężko powiedzieć co sprawiło największą radość Pani Jolancie, bo jako gospodyni czerpała ją z każdej paczki z żywnością, chemią, ubraniami, czy ręcznikami. Do gustu przypadły jej perfumy które otrzymała, a kosmetyki dołączone do paczki pochodziły ze znanej dla niej firmy, o której słyszała wiele dobrego.
Koperta z laurkami i życzeniami została przekazana starszej kobiecie, która po krótkim zmaganiu się z jej otwarciem wyjęła powoli każdą kartkę na zewnątrz. Przeczytała kilka z nich błogim głosem i widać było, ze bardzo ją ta niespodzianka dotknęła. Nawet ja sama, która zarzekałam się, że nie będę płakać, powstrzymywałam łzy wzruszenia, bo niesamowicie ciepło na sercu robi się, gdy widzisz, że osoba na której ci zależy, jest szczęśliwa.
Kobieta ogromnie cieszyła się również z garnków, bo jak powtarzała, ten, który posiada był zakupiony jeszcze przed jej własnym małżeństwem.
Skromna natura Pani Marii nie pozwalała jej na przyjęcie wszystkiego bez podarowania niczego w zamian. Osobami które najbardziej kojarzyły się starszej kobiecie z otrzymanymi podarunkami byli wolontariusze, więc to nam starała się gorliwie wręczyć po czekoladowym Mikołaju które dostała, czy paczce ciastek. Mimo zapewnień, że większą radość sprawi nam, jeśli je sobie zatrzyma, widać było, że bardzo to dla niej ważne. Podobna sytuacja zaistniała z Panią Jolą, która już bardziej świadoma kto uświetnił jej przedświąteczny czas, z zakłopotaniem wręczyła nam kartkę świąteczna z podziękowaniami, mówiąc, że "niestety tylko tyle ma dla Darczyńcy".
Nie udało nam się zajrzeć do wszystkich paczek od razu. Wiele z nich kobiety otwierały po naszym odejściu, więc jestem pewna, że niejedno zaskoczenie i szeroki uśmiech pojawiło się na ich twarzach.Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam,”
Marta Jurgiełajtis
„Wspieranie przedsiębiorczości młodzieży” - wizyta w placówce banku
W czasie realizacji Projektu „Niepodległa – przedsiębiorcza, to brzmi dumnie” podejmowanych było wiele działań. Ich nadrzędnym celem było poznanie przez uczniów mechanizmów związanych z gospodarką i przedsiębiorczością. Sektor bankowości, jest z całą pewnością jednym z elementów wspierających i wpływającym na rozwój innowacji i ekonomii. Chcąc lepiej poznać zasady działania banków, dowiedzieć się, czym różnią się one od siebie i co to są banki centralne udaliśmy się na wycieczkę do Barcian – „Wspieranie przedsiębiorczości młodzieży”. Odwiedziliśmy tam placówkę Banku Spółdzielczego. Przyjęła nas pani kierownik banku, która opowiedziała nam o bankach centralnych (NBP), dokumentach regulujących pracę banków, instytucjach, które stoją na straży prawidłowego ich działania oraz wyjaśniła nam, w jaki sposób założyć konto w banku (osoba indywidualna i przedsiębiorca). Na koniec był czas na pytania:
_ Skąd banki mają pieniądze?
- Co to jest RRSO?
- Jaki kierunek wybrać, żeby pracować w banku?
- Czym są lokaty
Oczywiście, na wszystkie pytania otrzymaliśmy odpowiedź. Pragniemy serdecznie podziękować Pani kierownik Banku Spółdzielczego w Barcianach za bardzo ciekawą i potrzebną wiedzę, a przede wszystkim za miłe przyjęcie w progach placówki. Dziękujemy.
Kiermasz mikołajkowy
Już niemal tradycją w naszej szkole staje się kiermasz mikołajkowy organizowany przez rodziców uczniów klasy II.
Również w tym roku 4 grudnia odbył się taki kiermasz. Mamy naszych drugoklasistów stanęły na wysokości zadania. Przy dźwiękach świątecznej muzyki, w pięknej scenerii , można było nabyć słodkie babeczki, pierniczki, ciasteczka i inne wypieki a także ozdoby świąteczne i inne gadżety. Kiermasz cieszył się ogromnym powodzeniem.
Impreza przebiegała w świątecznej atmosferze co przygotowało nas do przyjścia Świętego Mikołaja i wprowadziło nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
http://spwinda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=611
Nasza szkoła w programie ERASMUS +
Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Windzie oraz nauczyciele z Iriepal (GUADALAJARA) w Hiszpanii, Zühtüpaşa mahallesi Hasan Amir sokak No:7 w Turcji, OOU ,,Brakja Miladinovci” Kumanovo z Macedonii
i DES Primary private Company w Grecji rozpoczęli realizację projektu „ In Natur we Learn ” realizowanego w programie Erasmus+ w Akcji 2– Partnerstwa Współpracy Szkół w sektorze Edukacja Szkolna, a finansowanego przez Unię Europejską w dziedzinie edukacji i szkoleń na lata 2014-2020.Projekt został napisany głównie z myślą o podniesieniu kompetencji nauczycieli
w zakresie projektowania zajęć w środowisku przyrodniczym i włączanie w ich zakres edukacji matematycznej, artystycznej i kształcenia językowego.
Biorąc aktywny udział w wymianie dobrych praktyk w ramach grup projektowych, obserwując zajęcia innych nauczycieli, uczestnicy projektu poszerzą swoją wiedzę na temat stosowania innowacyjnych metod nauczania. Zaowocuje to ciekawymi pomysłami, które będziemy chcieli wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą, by uatrakcyjnić zajęcia w naszej szkole i uczynić je bardziej efektywnymi.W dniach od 24 listopada do 1 grudnia w Istambule, dawnej stolicy Turcji, pięcioosobowa grupa nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach w ramach projektu „ In Natur we Learn ” .
W tamtejszej szkole- Zühtüpaşa mahallesi Hasan Amir sokak No:7 doszło do pierwszego spotkania zespołów nauczycieli z 5 państw, tj. z Grecji, Macedonii, Hiszpanii, Turcji i Polski, które są partnerami w realizacji projektu.
Celem pierwszej wizyty studyjnej było omówienie aktualnych trendów na każdym poziomie edukacyjnym związanych z działaniami w przestrzeni naturalnej jako istotnej części pracy
w szkole. Grupy projektowe przedstawiły prezentacje systemów edukacyjnych oraz procesów nauczania i uczenia się stosowanych w praktyce w poszczególnych krajach.
Ponadto odbyły się sesje z pracownikami dydaktycznymi, interaktywne dyskusje prowadzone przez trenera, wizyty w pracowniach, które pozwalały zapoznać się z bazą i tureckim system edukacyjnym i organizacją zajęć pozalekcyjnych.Praca zespołowa nauczycieli zaowocowała analizą porównawczą i zestawieniem trendów edukacyjnych w Europie, a także wyznaczyła program strategiczny nadchodzących wizyt.
Kilka słów o przedsiębiorczości
Kilka słów o przedsiębiorczości
W naszej szkole ostatnio dużo mówi się o przedsiębiorczości, gospodarce, innowacjach. Jeszcze kilka miesięcy temu wielu z nas nie słyszało takich słów, jak emisja pieniądza, inflacja, popyt, podaż czy inkubator przedsiębiorczości. To zajęcia z przedsiębiorczości wzbogaciły naszą wiedzę dotyczącą działalności gospodarczej. Dziś znamy rodzaje działalności gospodarczej, umiemy powiedzieć, co trzeba zrobić, żeby założyć własną firmę. Bardzo pomocne w opanowaniu tych wszystkich ważnych, ale i trudnych spraw związanych z ekonomią okazały się warsztaty z przedsiębiorczości. Wszystko, co robiliśmy powiązane było z realizacją projektu „Niepodległa – przedsiębiorcza, to brzmi dumnie”, finansowanego przez NBP.
Wartością dodaną realizacji projektu są materiały wypracowane przez uczniów, które posłużą z pewnością do pracy z innymi.
***** ANDRZEJKI 2018 !****
Zgodnie z tradycją w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżąc sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Również w naszej szkole 30.11.18r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Windzie przeżyli wspaniały dzień, pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Piękne wróżki z przepowiadały przyszłość. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Dzieci dowiedziały się kim zostaną i co czeka ich w przyszłości. Były również konkursy taneczne i zabawy. Najlepsi otrzymali nagrody.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy i sprawny jej przebieg.
Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.
http://spwinda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=610
MAM TALENT
Dnia 30 listopada w naszej szkole odbył się konkurs „ Mam Talent”, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Chętni uczniowie z klas I - VIII zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne bądź inne przed całą społecznością szkolną. Występy oceniała szanowna Komisja w składzie: P. Alina Jasionek, p. Monika Lizurej i przedstawicielka społeczności uczniowskiej – Paulina Segies.
Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie nowych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Tego dnia każdy uczestnik miał na szkolnej scenie swoje „5 minut” sławy. Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy spisali się świetnie wykazując przed publicznością nieprzeciętny talent. Poziom konkursu był bardzo wysoki, jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, wyłonienia tych najlepiej zaprezentowanych talentów. W tym dniu nie było przegranych. Na wszystkich czekały nagrody.
Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zaprezentowaliście się wspaniale – wielkie brawa!! Musimy pamiętać, że w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.
Organizatorkami tegorocznego konkursu były panie: Alicja Olko i Agnieszka Różakowska
Konkurs Piosenki Patriotycznej
"Warto się dzisiaj zasłuchać w bieg historii i pokoleń przemijanie" -pod takim hasłem odbył się 26.11.18r. konkurs piosenki patriotycznej w Szkole Podstawowej w Drogoszach.
W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkół w Mołtajnach , Barcianach, Drogoszach jak również dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II i III, 0, IV, V, VI przygotowani przez panie: Alicję Olko i Urszulę Dziadyk-Ruś. Uczestnicy byli oceniani w kategoriach solistów i zespołów.
Klasa II i III w składzie: Klaudia Kustra, Nikola Ramotowska, Lena Janta, Radek Maliński, Szymon Korshenrich wywalczyła II miejsce.
IV miejsce zajęli wykonawcy z klasy IV -Filip Zapadka, Weronika Nowicka, Julia Sokołowska, Filip Buńko, Nikola Szweda.
W kategorii solistów nagrodę za II miejsce odebrała Kornelia Kowalczyk.
Dyplomy uznania otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali dzieci do występów.
Zwycięzcom gratulujemy!!!
W pogoni za modą
W czwartek 22.11.18r. od rana w klasie 2 było wielkie poruszenie. Sukienki, spódniczki, bluzeczki , kapelusze i inne części garderoby przetaczały się po całej klasie. Dzieci z klasy II i III szykowały się do pokazu mody. Każdy z uczniów przygotował na ten dzień własną kreację.
Uczniowie zaprezentowali się na wybiegu jak prawdziwi modele. Przy dźwiękach muzyki i świateł prezentowali stroje przed widownią -uczniami klasy 1. Dominowały stroje wizytowe. Można też było zobaczyć modę sportową, codzienną i elegancką.
Po pokazie dzieci zamieniły się w projektantów mody. Wykonywali własne projekty strojów , dobierały różnorodne materiały , dodatki i naklejały na kartki.
Zajęcia nawiązywały do cyklu zajęć dotyczących ubioru.
Dzieci dowiedziały się, że nie warto gnać za modą. Każdy ma prawo nosić takie ubrania jakie lubi, w jakich jest mu po prostu wygodnie albo takie na jakie może sobie pozwolić. Ważne, aby być czysto, schludnie ubranym, odpowiednio do pory roku i okoliczności.
A przede wszystkim liczy się to kim jesteśmy i jacy jesteśmy, bo
" nie szata zdobi człowieka.."
„Historia pieniądza” - klasa VI i VII
Klasa VI i VII aktywnie uczestniczy w realizacji projektu „My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy”. Ich przygoda z ekonomią i znajomością gospodarki zaczęła się od obejrzenia bardzo ciekawej prezentacji pt. „Historia pieniądza”, stworzonej przez Narodowy Bank Polski. Uczniowie poznali formy i cechy pieniądza od czasów starożytnych do współczesnych. Dosyć interesujące było powstanie samego pieniądza, który początkowo przyjmował formę wymiany towarowej (barter – towar za towar), a płacidłem np. w danej Polsce były skórki wiewiórek i kun, sól i pręty żelaza. Niestety była to forma dość niewygodna, dlatego z czasem wprowadzono, jako płatnik kruszce metali. Kolejne stulecia przyniosły wprowadzenie monet, które posiadały odciśnięte pieczęcie władców lub królów. Pierwsze pieniądze papierowe wprowadzili Chińczycy (XIV wiek), w Europie pojawiły się one dopiero w XVII wieku, natomiast karty płatnicze, tak chętnie używane przez współczesne społeczeństwa to wynalazek Amerykanów.
W Polsce przez stulecia obowiązywały różne monety, były to srebrne denary, grosze praskie, floreny, grosze krakowskie, grosze koronne, a w XVI wieku pojawiły się złote dukaty i srebrne talary. W okresie insurekcji kościuszkowskiej wprowadzono pierwszy pieniądz papierowy – 5 złotowy Bilet Skarbowy. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w roku 1919 wprowadzono do obiegu markę polską, a reforma walutowa Władysława Grabskiego wprowadziła złoty polski.
Obecnie rynek pieniężny nieustannie się zmienia, dużo w tym zasługi sektorów bankowych, które stale ulepszają i dodają nowe rozwiązania i produkty.
Archiwum Aktualności