Aktualności
IN NATURE WE LEARN
SZLACHETNA PACZKA GOTOWA
Wcześniej miałam nadzieję, a teraz już wiem, że SZLACHETNA PACZKA przez nas przygotowana wywołała na twarzach obdarowanych Pani Joli i Pani Marii uśmiech i wzruszyła do łez. Dla takich chwil warto żyć. Warto pomagać, ale też warto poruszać w sercach dobrych ludzi chęć do pomagania. Dziękuję wszystkim DARCZYŃCOM za pomoc w tworzeniu paczki, za wielką wrażliwość, bezinteresowność i szczodrość.
W przygotowanie paczki ze Szkołą Podstawową w Windzie zaangażowali się:
-uczniowie, rodzice, nauczyciele
-dział logistyki firmy PHILIPS
-Sklep GROSZEK- M. Zapadka, I. Groch- Barciany
-ANITECH-Kętrzyn
-Sklep ogólnospożywczy-A.P. Pękalscy- Barciany
-Pracownia Krawiecko- Florystyczna- A. Baranowska- Winda
-Sklep spożywczo- przemysłowy- P.D. Wardak- Ogródki
-Sklep odzieżowy MAX- Olsztyn
-Hurtownia Natalia – Kętrzyn
-Hurtownia Tkanin KATEL –Olsztyn
oraz
-Pani Sylwia Kowalczyk
-Pani Marta Domańska
-Pani Danuta Zaremba
-Pani Renata Kliszewicz
-Pani Czesława Stanicka
Koordynator zbiórki SZLACHETNA PACZKA
w Szkole Podstawowej w Windzie-
Marta Niska
Pozwolę sobie umieścić list, który otrzymałam od wolontariuszki Marty Jurgiełajtis- osoby mającej bezpośredni kontakt z obdarowaną przez nas rodziną. Marta poznała obie Panie dużo wcześniej, można powiedzieć, że była osobą „POMOSTEM” pomiędzy nami, znała dobrze sytuację rodziny i dzięki temu mogliśmy spełnić większość potrzeb i ich marzeń. Tobie Marto również dziękuję.
„Ilość prezentów była zdumiewająca. Wnoszenie ich wszystkich na trzecie piętro, mimo nakładu energii jakiej potrzebowało, było bez dwóch zdań tego warte. Z każdym kursem od busa do drzwi Pani Joli zdumienie i krępacja na twarzy naszej bohaterki było coraz bardziej widoczne. W pokoju, do którego wnosiliśmy paczki na wersalce przysiadła Pani Maria, która już od pierwszej chwili ocierała płynące powoli łzy. Była szczęśliwa, co było łatwo rozpoznawalne po spokojnym uśmiechu na jej twarzy.
Żadna z kobiet nie wiedziała od czego zacząć. Od największych kartonów powoli przechodziłyśmy do mniejszych, po drodze oglądając każdy przedmiot.
Cechą Pani Marii jest częste nawiązywanie do przeszłości, więc z nienacka zaczęła wspominać straszne czasy powojenne oraz opisywać wiele cierpień. Z żalem mówiła, że kiedyś nikt im nie pomagał, a z wdzięcznością patrzyła na nas i życzyła, aby każdemu kto przyczynił się do ich szczęścia wszystko wynagrodził Bóg w zdrowiu, radości i wielu innych rzeczach, powtarzając to nam od początku do końca spotkania.
Ciężko powiedzieć co sprawiło największą radość Pani Jolancie, bo jako gospodyni czerpała ją z każdej paczki z żywnością, chemią, ubraniami, czy ręcznikami. Do gustu przypadły jej perfumy które otrzymała, a kosmetyki dołączone do paczki pochodziły ze znanej dla niej firmy, o której słyszała wiele dobrego.
Koperta z laurkami i życzeniami została przekazana starszej kobiecie, która po krótkim zmaganiu się z jej otwarciem wyjęła powoli każdą kartkę na zewnątrz. Przeczytała kilka z nich błogim głosem i widać było, ze bardzo ją ta niespodzianka dotknęła. Nawet ja sama, która zarzekałam się, że nie będę płakać, powstrzymywałam łzy wzruszenia, bo niesamowicie ciepło na sercu robi się, gdy widzisz, że osoba na której ci zależy, jest szczęśliwa.
Kobieta ogromnie cieszyła się również z garnków, bo jak powtarzała, ten, który posiada był zakupiony jeszcze przed jej własnym małżeństwem.
Skromna natura Pani Marii nie pozwalała jej na przyjęcie wszystkiego bez podarowania niczego w zamian. Osobami które najbardziej kojarzyły się starszej kobiecie z otrzymanymi podarunkami byli wolontariusze, więc to nam starała się gorliwie wręczyć po czekoladowym Mikołaju które dostała, czy paczce ciastek. Mimo zapewnień, że większą radość sprawi nam, jeśli je sobie zatrzyma, widać było, że bardzo to dla niej ważne. Podobna sytuacja zaistniała z Panią Jolą, która już bardziej świadoma kto uświetnił jej przedświąteczny czas, z zakłopotaniem wręczyła nam kartkę świąteczna z podziękowaniami, mówiąc, że "niestety tylko tyle ma dla Darczyńcy".
Nie udało nam się zajrzeć do wszystkich paczek od razu. Wiele z nich kobiety otwierały po naszym odejściu, więc jestem pewna, że niejedno zaskoczenie i szeroki uśmiech pojawiło się na ich twarzach.Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam,”
Marta Jurgiełajtis
„Wspieranie przedsiębiorczości młodzieży” - wizyta w placówce banku
W czasie realizacji Projektu „Niepodległa – przedsiębiorcza, to brzmi dumnie” podejmowanych było wiele działań. Ich nadrzędnym celem było poznanie przez uczniów mechanizmów związanych z gospodarką i przedsiębiorczością. Sektor bankowości, jest z całą pewnością jednym z elementów wspierających i wpływającym na rozwój innowacji i ekonomii. Chcąc lepiej poznać zasady działania banków, dowiedzieć się, czym różnią się one od siebie i co to są banki centralne udaliśmy się na wycieczkę do Barcian – „Wspieranie przedsiębiorczości młodzieży”. Odwiedziliśmy tam placówkę Banku Spółdzielczego. Przyjęła nas pani kierownik banku, która opowiedziała nam o bankach centralnych (NBP), dokumentach regulujących pracę banków, instytucjach, które stoją na straży prawidłowego ich działania oraz wyjaśniła nam, w jaki sposób założyć konto w banku (osoba indywidualna i przedsiębiorca). Na koniec był czas na pytania:
_ Skąd banki mają pieniądze?
- Co to jest RRSO?
- Jaki kierunek wybrać, żeby pracować w banku?
- Czym są lokaty
Oczywiście, na wszystkie pytania otrzymaliśmy odpowiedź. Pragniemy serdecznie podziękować Pani kierownik Banku Spółdzielczego w Barcianach za bardzo ciekawą i potrzebną wiedzę, a przede wszystkim za miłe przyjęcie w progach placówki. Dziękujemy.
Kiermasz mikołajkowy
Już niemal tradycją w naszej szkole staje się kiermasz mikołajkowy organizowany przez rodziców uczniów klasy II.
Również w tym roku 4 grudnia odbył się taki kiermasz. Mamy naszych drugoklasistów stanęły na wysokości zadania. Przy dźwiękach świątecznej muzyki, w pięknej scenerii , można było nabyć słodkie babeczki, pierniczki, ciasteczka i inne wypieki a także ozdoby świąteczne i inne gadżety. Kiermasz cieszył się ogromnym powodzeniem.
Impreza przebiegała w świątecznej atmosferze co przygotowało nas do przyjścia Świętego Mikołaja i wprowadziło nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
http://spwinda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=611
Nasza szkoła w programie ERASMUS +
Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Windzie oraz nauczyciele z Iriepal (GUADALAJARA) w Hiszpanii, Zühtüpaşa mahallesi Hasan Amir sokak No:7 w Turcji, OOU ,,Brakja Miladinovci” Kumanovo z Macedonii
i DES Primary private Company w Grecji rozpoczęli realizację projektu „ In Natur we Learn ” realizowanego w programie Erasmus+ w Akcji 2– Partnerstwa Współpracy Szkół w sektorze Edukacja Szkolna, a finansowanego przez Unię Europejską w dziedzinie edukacji i szkoleń na lata 2014-2020.Projekt został napisany głównie z myślą o podniesieniu kompetencji nauczycieli
w zakresie projektowania zajęć w środowisku przyrodniczym i włączanie w ich zakres edukacji matematycznej, artystycznej i kształcenia językowego.
Biorąc aktywny udział w wymianie dobrych praktyk w ramach grup projektowych, obserwując zajęcia innych nauczycieli, uczestnicy projektu poszerzą swoją wiedzę na temat stosowania innowacyjnych metod nauczania. Zaowocuje to ciekawymi pomysłami, które będziemy chcieli wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą, by uatrakcyjnić zajęcia w naszej szkole i uczynić je bardziej efektywnymi.W dniach od 24 listopada do 1 grudnia w Istambule, dawnej stolicy Turcji, pięcioosobowa grupa nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach w ramach projektu „ In Natur we Learn ” .
W tamtejszej szkole- Zühtüpaşa mahallesi Hasan Amir sokak No:7 doszło do pierwszego spotkania zespołów nauczycieli z 5 państw, tj. z Grecji, Macedonii, Hiszpanii, Turcji i Polski, które są partnerami w realizacji projektu.
Celem pierwszej wizyty studyjnej było omówienie aktualnych trendów na każdym poziomie edukacyjnym związanych z działaniami w przestrzeni naturalnej jako istotnej części pracy
w szkole. Grupy projektowe przedstawiły prezentacje systemów edukacyjnych oraz procesów nauczania i uczenia się stosowanych w praktyce w poszczególnych krajach.
Ponadto odbyły się sesje z pracownikami dydaktycznymi, interaktywne dyskusje prowadzone przez trenera, wizyty w pracowniach, które pozwalały zapoznać się z bazą i tureckim system edukacyjnym i organizacją zajęć pozalekcyjnych.Praca zespołowa nauczycieli zaowocowała analizą porównawczą i zestawieniem trendów edukacyjnych w Europie, a także wyznaczyła program strategiczny nadchodzących wizyt.
Kilka słów o przedsiębiorczości
Kilka słów o przedsiębiorczości
W naszej szkole ostatnio dużo mówi się o przedsiębiorczości, gospodarce, innowacjach. Jeszcze kilka miesięcy temu wielu z nas nie słyszało takich słów, jak emisja pieniądza, inflacja, popyt, podaż czy inkubator przedsiębiorczości. To zajęcia z przedsiębiorczości wzbogaciły naszą wiedzę dotyczącą działalności gospodarczej. Dziś znamy rodzaje działalności gospodarczej, umiemy powiedzieć, co trzeba zrobić, żeby założyć własną firmę. Bardzo pomocne w opanowaniu tych wszystkich ważnych, ale i trudnych spraw związanych z ekonomią okazały się warsztaty z przedsiębiorczości. Wszystko, co robiliśmy powiązane było z realizacją projektu „Niepodległa – przedsiębiorcza, to brzmi dumnie”, finansowanego przez NBP.
Wartością dodaną realizacji projektu są materiały wypracowane przez uczniów, które posłużą z pewnością do pracy z innymi.
***** ANDRZEJKI 2018 !****
Zgodnie z tradycją w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżąc sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Również w naszej szkole 30.11.18r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Windzie przeżyli wspaniały dzień, pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Piękne wróżki z przepowiadały przyszłość. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Dzieci dowiedziały się kim zostaną i co czeka ich w przyszłości. Były również konkursy taneczne i zabawy. Najlepsi otrzymali nagrody.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy i sprawny jej przebieg.
Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.
http://spwinda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=610
MAM TALENT
Dnia 30 listopada w naszej szkole odbył się konkurs „ Mam Talent”, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Chętni uczniowie z klas I - VIII zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne bądź inne przed całą społecznością szkolną. Występy oceniała szanowna Komisja w składzie: P. Alina Jasionek, p. Monika Lizurej i przedstawicielka społeczności uczniowskiej – Paulina Segies.
Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie nowych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Tego dnia każdy uczestnik miał na szkolnej scenie swoje „5 minut” sławy. Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy spisali się świetnie wykazując przed publicznością nieprzeciętny talent. Poziom konkursu był bardzo wysoki, jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, wyłonienia tych najlepiej zaprezentowanych talentów. W tym dniu nie było przegranych. Na wszystkich czekały nagrody.
Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zaprezentowaliście się wspaniale – wielkie brawa!! Musimy pamiętać, że w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.
Organizatorkami tegorocznego konkursu były panie: Alicja Olko i Agnieszka Różakowska
Konkurs Piosenki Patriotycznej
"Warto się dzisiaj zasłuchać w bieg historii i pokoleń przemijanie" -pod takim hasłem odbył się 26.11.18r. konkurs piosenki patriotycznej w Szkole Podstawowej w Drogoszach.
W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkół w Mołtajnach , Barcianach, Drogoszach jak również dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II i III, 0, IV, V, VI przygotowani przez panie: Alicję Olko i Urszulę Dziadyk-Ruś. Uczestnicy byli oceniani w kategoriach solistów i zespołów.
Klasa II i III w składzie: Klaudia Kustra, Nikola Ramotowska, Lena Janta, Radek Maliński, Szymon Korshenrich wywalczyła II miejsce.
IV miejsce zajęli wykonawcy z klasy IV -Filip Zapadka, Weronika Nowicka, Julia Sokołowska, Filip Buńko, Nikola Szweda.
W kategorii solistów nagrodę za II miejsce odebrała Kornelia Kowalczyk.
Dyplomy uznania otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali dzieci do występów.
Zwycięzcom gratulujemy!!!
W pogoni za modą
W czwartek 22.11.18r. od rana w klasie 2 było wielkie poruszenie. Sukienki, spódniczki, bluzeczki , kapelusze i inne części garderoby przetaczały się po całej klasie. Dzieci z klasy II i III szykowały się do pokazu mody. Każdy z uczniów przygotował na ten dzień własną kreację.
Uczniowie zaprezentowali się na wybiegu jak prawdziwi modele. Przy dźwiękach muzyki i świateł prezentowali stroje przed widownią -uczniami klasy 1. Dominowały stroje wizytowe. Można też było zobaczyć modę sportową, codzienną i elegancką.
Po pokazie dzieci zamieniły się w projektantów mody. Wykonywali własne projekty strojów , dobierały różnorodne materiały , dodatki i naklejały na kartki.
Zajęcia nawiązywały do cyklu zajęć dotyczących ubioru.
Dzieci dowiedziały się, że nie warto gnać za modą. Każdy ma prawo nosić takie ubrania jakie lubi, w jakich jest mu po prostu wygodnie albo takie na jakie może sobie pozwolić. Ważne, aby być czysto, schludnie ubranym, odpowiednio do pory roku i okoliczności.
A przede wszystkim liczy się to kim jesteśmy i jacy jesteśmy, bo
" nie szata zdobi człowieka.."
„Historia pieniądza” - klasa VI i VII
Klasa VI i VII aktywnie uczestniczy w realizacji projektu „My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy”. Ich przygoda z ekonomią i znajomością gospodarki zaczęła się od obejrzenia bardzo ciekawej prezentacji pt. „Historia pieniądza”, stworzonej przez Narodowy Bank Polski. Uczniowie poznali formy i cechy pieniądza od czasów starożytnych do współczesnych. Dosyć interesujące było powstanie samego pieniądza, który początkowo przyjmował formę wymiany towarowej (barter – towar za towar), a płacidłem np. w danej Polsce były skórki wiewiórek i kun, sól i pręty żelaza. Niestety była to forma dość niewygodna, dlatego z czasem wprowadzono, jako płatnik kruszce metali. Kolejne stulecia przyniosły wprowadzenie monet, które posiadały odciśnięte pieczęcie władców lub królów. Pierwsze pieniądze papierowe wprowadzili Chińczycy (XIV wiek), w Europie pojawiły się one dopiero w XVII wieku, natomiast karty płatnicze, tak chętnie używane przez współczesne społeczeństwa to wynalazek Amerykanów.
W Polsce przez stulecia obowiązywały różne monety, były to srebrne denary, grosze praskie, floreny, grosze krakowskie, grosze koronne, a w XVI wieku pojawiły się złote dukaty i srebrne talary. W okresie insurekcji kościuszkowskiej wprowadzono pierwszy pieniądz papierowy – 5 złotowy Bilet Skarbowy. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w roku 1919 wprowadzono do obiegu markę polską, a reforma walutowa Władysława Grabskiego wprowadziła złoty polski.
Obecnie rynek pieniężny nieustannie się zmienia, dużo w tym zasługi sektorów bankowych, które stale ulepszają i dodają nowe rozwiązania i produkty.
Dzień Pluszowego Misia
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały grupę oddziału przedszkolnego i zerówki naszej szkoły. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, a następnie wyruszyliśmy na spotkanie przygotowane przez Gminną Bibliotekę w Barcianach. Już po wyjściu z autokaru czekali na nas: Miś i Tygrysek.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: wspólne zabawy, próbowanie słodkiego miodu, kolorowanki, słuchanie bajki, rzucanie papierowymi śnieżkami. Po powrocie do szkoły dzieci otrzymały kolorowe dyplomy i częstowały się żelkowymi misiami.
Cały dzień przebiegł w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Spotkanie z żołnierzem
Kształtowanie u dzieci poczucia tożsamości społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Spotkania z ludźmi reprezentującymi różne zawody umożliwia realizację tego celu. Dzieci z naszej szkoły już od oddziału przedszkolnego po klasę III miały okazję spotkać się z żołnierzem 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, st szer. Maciejem Klimowicz, który na co dzień służy w Orzyszu.
Mundurowy przybył na spotkanie z ogromnym wyposażeniem, w skład którego wchodził zestaw wielu przedmiotów niezbędnych dla żołnierza w trakcie wykonywania zadań. Każde dziecko miało okazję z bliska obejrzeć wyposażenie żołnierskiego plecaka. Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie, dlaczego jego mundur ma określoną kolorystykę.
Dużą ciekawostkę stanowiło paczkowane jedzenie, które żołnierz ma w swoim plecaku. Żołnierz zaprezentował się przedszkolakom w mundurze polowym oraz w mundurze galowym. Pan Maciej zaprezentował swój mundur, opisał wszystkie oznaczenia i symbole narodowe. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju.Dzieci w podziękowaniu za tak interesujące spotkanie wręczyły drobny upominek w formie dyplomu i symbolicznego kwiatka.
Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim
Dnia 15 listopada 2018 roku klasy V, VI i VIII wraz z opiekunami p. Aliną Jasionek i p.Mariuszem Machniakiem więzili udział w spotkaniu autorskim z Arkadiuszem Niemirskim, znanym głównie jako kontynuatorem powieści dla młodzieży pt. „Pan Samochodzik”. Autor w ciekawy sposób opowiadał o swojej przeszłości, co też bardzo zainteresowało młodzież. Mógł on się pochwalić dość bogatym rysem historycznym. W latach studenckich stał się założycielem „kabaretu i..”, dlatego też przez nawał obowiązków nie ukończył rozpoczętych studiów na kierunku weterynarii. Współpracował także z Programem III Polskiego Radia, czy też pisał artykuły do czasopism. Zmysł artystyczny, który autor posiada, dał tchnienie w kontynuacje przygód znanej polskiej serii książek dla młodzieży „Pana Samochodzika ”. Łącznie autor napisał aż 17 powieści. Oprócz tego spod jego pióra wyszło wiele innych dzieł o charakterze detektywistycznym. Te spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim zapadło nam mocno w pamięci, mamy nadzieję, że stanie się ono pewną zachętą do czytania i poznawania wielu innych dzieł i autorów przez młodzież.
„My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy”
Szkoła Podstawowa w Windzie znalazła się w gronie 100 szkół, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu „My Polacy- niepodlegli, przedsiębiorczy”. Pomysłodawcą konkursu grantowego jest Narodowy Bank Polski. Projekt realizowany jest w związku z 100 rocznicą odzyskania przez nasze państwo niepodległości. Jego głównym celem jest wyeksponowanie największych polskich osiągnięć ekonomicznych, wskazanie przykładów działań o charakterze innowacyjnym w najbliższym otoczeniu i pokazanie, w jaki sposób rozwijała się polska przedsiębiorczość po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
W ramach realizowanego przedsięwzięcia uczniowie klas VI – VIII oraz III gimnazjum poznają najważniejsze zagadnienia dotyczące ekonomii, przedsiębiorczości, dowiedzą się, jak założyc własną firmę, stworzą swój biznesplan oraz zwiedzą w czasie dwudniowej wycieczki m. in Centrum Pieniądza w Warszawie, które jest częścią Narodowego Banku Polskiego.
WYCIECZKA DO OLSZTYNA – REWIA NA LODZIE, MUZEUM PRZYRODY
17 listopada zerówkowicze i uczniowie klasy I, II i III z wychowawczyniami wybrali się na pełną wrażeń wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem wycieczki była REWIA NA LODZIE zorganizowana przez Agencję „MAGART”. Dzieci mogły obejrzeć przedpremierowe przedstawienie znanej na cały świecie MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE, która przygotowała niesamowite, baśniowe widowisko oparte na motywach baśni H.Ch. Andersena pt. „KRÓLOWA ŚNIEGU”. Budząca podziw choreografia pełna akrobacji figurowych, bogata oprawa kostiumowa oraz budzące zachwyt efekty świetlne i pirotechniczne nie pozwalały oderwać oczu od tafli lodowiska. Po tej ekscytującej atrakcji uczniowie udali się na ciekawe lekcje o ptakach i o przygotowywaniu się zwierząt do zimy, które odbyły się w MUZEUM PRZYRODY. Obejrzeli również wystawę „Zwierzęta Warmii i Mazur” przedstawiającą bogactwo fauny regionu. Mieli możliwość zobaczyć imponującą kolekcję dużych ssaków (łoś, jelenie, żubry, wilki) oraz ptaków żyjących na tych terenach. Uwagę uczniów przyciągnęła również niebywała wystawa „Zwierzęta Afryki”. Bogatsi o wiedzę przyrodniczą i doznania kulturalne wyruszyli w kierunki domu, a po drodze w Mrągowie odwiedzili McDonalda, gdzie mogli sobie zamówić ulubione smakołyki. To była wspaniała wycieczka.
CZCZIMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z GMINNYM OŚRODKIEM KULTURY W BARCIANACH
Na gminnych obchodach Święta Niepodległości po raz kolejny nie zabrakło członków naszej społeczności szkolnej. 11 listopada przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się TEATR OKAZJONALNY, który wystawił z okazji 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości wyjątkowy spektakl pt. „RÓŻA POLSKA”.
Na gminnej scenie zaprezentowali się nasi uczniowie, członkowie grupy tanecznej działającej przy GOK Barciany.
Joanna i Mariusz Czyżewscy
Weronika i Bartłomiej Nowiccy
Oliwia Turko
Kornelia Kowalczyk
Adam Kustra
Patryk Kustra
W historycznym widowisku, opartym na „Weselu” S. Wyspiańskiego, wzięli udział nasi nauczyciele:
Pani Małgorzata Kłaczko – Dyjas oraz Pan Andrzej Buńko,
a Pani Agnieszka Kuczewska- Przewodnicząca Rady Rodziców i Radna Gminy Barciany wcieliła się w rolę Wrenyhory. Swą rolę miało również do odegrania kilkoro rodziców.
Spektakl poruszył publiczność, która gromkimi brawami nagrodziła wykonawców.
W dalszej części uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym, którego tegoroczny temat brzmiał „NIEPODLEGŁA POLSKA Z MARZEŃ I KRWI”.
Wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Barcianach płk SG Wiesław Dyśko dokonali wręczenia nagród dla wyróżnionych autorów, wśród nich byli nasi uczniowie:
- Amelia Jabłońska
-Mariusz Czyżewski
-Mateusz Gastołek
-Oliwia Turko
-Joanna Czyżewska
-Dominika Żelazna
-Kornelia Kowalczyk
"Patriotyczne śpiewanie"
W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Windzie zostały odśpiewane 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, polskiego hymnu narodowego, pieśni zrodzonej z miłości do ojczyzny, tęsknoty i wiary w jej wskrzeszenie.
Tak rozpoczęła się uroczystość „Patriotycznego śpiewania” przygotowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia w miejscowym kościele odbyło się widowisko, w przygotowanie którego zaangażowała się cała społeczność szkolna. Zaproszenie do wspólnego śpiewania przyjęli: Ksiądz Proboszcz Stanisław Sienicki, Wójt Gminy Barciany, Ryszard Kozyra, Radni Rady Gminy, Sołtysi i lokalna społeczność.
W trakcie prowadzący przywoływali fakty historyczne, wspomnienia i sylwetki ludzi, którym zawdzięczamy życie w niepodległym kraju, a wszystko to zostało zilustrowane muzyką i patriotycznymi pieśniami. Zaprezentowana była również postać generała Lucjana Żeligowskiego, symbolu niezłomności, męstwa i poświęcenia dla ojczyzny. Uroczystość zakończyła się ceremonią posadzenia Dębu Pamięci na cześć tego bohatera narodowego.
Zasadzone drzewo i granitowy obelisk będą przypominały następnym pokoleniom o wartościach, które należy szanować i kultywować.
STULECIE NIEPODLEGŁEJ
Archiwum Aktualności